Podmioty regularnie użytkujące wózek widłowy staje w pewnym momencie przed pytaniem czy lepiej wynajmować czy kupić? Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje mocne i słabe strony. Pod uwagę należy wziąć takie aspekty jak: częstotliwość użytkowania czy środki, jakie zamierza się przeznaczyć na obsługę i utrzymanie wózka widłowego. Oszczędność w krótkiej perspektywie wcale nie musi oznaczać zysku długofalowego i odwrotnie. Decyzja w tej kwestii powinna być uzależniona od przynajmniej kilku czynników oraz warto ją przedyskutować z naszymi doradcami, aby najlepiej dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb.
Spora inwestycja, ale także znaczny jednorazowy wydatek – oto czym jest dla każdego przedsiębiorcy nowy wózek widłowy. Uszkodzony sprzęt i odkrycie usterek dopiero po zakupie to jednak koszmar każdego z nas. Zepsuty sprzęt często zawodzi i uniemożliwia tym samym efektywną pracę. Jak więc ustrzec się przed tak nieprzyjemną sytuacją? Przede wszystkim poznać najczęstsze usterki, które mogą wystąpić w wózku widłowym. W ten sposób będziemy mogli samodzielnie ocenić stan techniczny pojazdu przed zakupem, a także na bieżąco serwisować najbardziej newralgiczne punkty maszyny.
Dzięki optymalizacji procesu kompletacji zamówień możemy wygenerować odczuwalne dla całego przedsiębiorstwa oszczędności. Najważniejszym celem usprawnień jest maksymalne ograniczenie przemieszczanie się pracownika po magazynie, a tym samym skrócenie czasu potrzebnego na skompletowanie zamówienia. Szacuje się bowiem, że we w cyklu funkcjonowania i pracy zarówno małych magazynów, jak i dużych centrów dystrybucyjnych jest to proces, który pochłania ponad połowę wszystkich kosztów operacyjnych. Jak więc usprawnić i poprawić wydajność procesu? Zacznijmy od początku.
Wózek widłowy to pojazd niezbędny do prowadzenia prac magazynowych. Poszczególne modele różnią się konstrukcją, dlatego mogą być wykorzystywane niemal we wszystkich magazynach, a nawet do prowadzenia różnorodnych prac budowlanych. Ze względu na popularność pojazdów, warto lepiej poznać te maszyny. Przedstawiamy najważniejsze elementy budowy wózka widłowego i części wspólne charakterystyczne dla pojazdów tego typu.
Praca z użyciem wózka widłowego może wiązać się z różnego rodzaju zagrożeniami – nie tylko dla operatora maszyny, ale także osób postronnych. Nieszczęśliwe wypadki przy pracy są jednak prawie zawsze wynikiem zaniedbania podstawowych zasad bezpieczeństwa i obsługi maszyny. Jak więc uniknąć zagrożenia i obsługiwać wózek widłowy bezpiecznie, a zarazem skutecznie? Poznaj 5 głównych zasad bezpiecznej obsługi wózków widłowych!
Jak obliczać stopień wykorzystania resursu wózka widłowego i dlaczego jest to tak istotne? W jakich typach pojazdów powinno się wykonywać obliczenia, jakie informacje powinny zostać zawarte, oraz jakie osoby mają do nich dostęp? I ostatecznie, jakie mogą być następstwa niewłaściwie podanych danych oraz w konsekwencje niepoprawnie wyliczonego resursu w wózku widłowym? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu, więc zapraszamy do lektury!
Jedną z elementarnych umiejętności, jaką obowiązkowo powinien posiadać operator wózka widłowego podnośnikowego, jest poprawne odczytywanie informacji z diagramu udźwigu wózka widłowego. W tym artykule przekażemy podstawową, obowiązkową wiedzę dla każdego operatora – czym dokładnie jest jest diagram, gdzie go szukać, czy występują różnice pomiędzy poszczególnymi diagramami, oraz ostatecznie, jak czytać diagram udźwigu wózka.
Magazynowanie jest jednym z ważnych ogniw całego procesu logistycznego. Bez niego niemożliwe jest płynne gospodarowanie zasobami w przedsiębiorstwach handlowych, produkcyjnych, a także usługowych. Różnorodne zapotrzebowanie i warunki techniczne sprawiają, że można wyodrębnić rozmaite rodzaje magazynów. Prezentujemy najważniejsze typy konstrukcji i kryteria ich podziału.
Do sprawnego wykonywania prac magazynowych w większości zakładów niezbędne są wózki widłowe. Trudno sobie wyobrazić, by w magazynie można było bez nich sprawnie transportować i składować towary. Właśnie dlatego większość przedsiębiorców już na początku prowadzenia swojej działalności decyduje się na ich zakup lub wynajem. W tym poradniku podpowiemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę w czasie dokonywania wyboru.