Układ technologiczny magazynu to w kwestii planowania współpracy poszczególnych stref przepływu towarów kluczowy temat. Staranne dobranie typu układu do specyfiki prowadzonych operacji logistycznych w danym miejscu, a także finalne zaprojektowanie go z uwzględnieniem odpowiednich warunków technicznych umożliwi najlepsze wykorzystanie przestrzeni w danym miejscu. Z pewnością przełoży się również na lepszą efektywność przepływu towarów. Jaką rolę w funkcjonowaniu poszczególnych stref magazynowych odgrywają wózki widłowe, które widzimy właściwie w każdym magazynie?
Czy transport może być ekologiczny? Jak logistyka wpływa na środowisko? Przed jakimi wyzwaniami stoi współczesny transport w perspektywie gwałtownie postępujących zmian klimatycznych? Te pytania nie są proste, a udzielenie odpowiedzi wymaga objaśnienia kilku zasadniczych kwestii. Odpowiedzenie na nie jest jednak istotnym obowiązkiem każdego z nas, najbardziej zaś tych, którzy w logistyce pracują, a tym bardziej zarządzają nią na co dzień.
Bez sprawnego transportu trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące i rozwijające się przedsiębiorstwo. Nie chodzi tutaj tylko o transport zewnętrzny, czyli obsługę ruchu ładunków pomiędzy firmą, jej odbiorcami oraz dostawcami. Jeśli przedsiębiorca nie zadba o dobrze prosperujący transport wewnętrzny, nie może liczyć na to, że firma będzie działać terminowo i skutecznie. Czym zatem jest transport wewnętrzny? Co oznacza to pojęcie w teorii, a jak wygląda w praktyce? Zacznijmy od początku.
Łatwo się domyślić, że wózek wózkowi nierówny. Nie chodzi tylko o techniczne parametry konkretnej maszyny, ale również o jakość materiałów i precyzję wykonania, które to czynniki mają bezpośrednie przełożenie na długość bezusterkowego użytkowania. Główni producenci wózków widłowych prześcigają się w ulepszaniu kolejnych modeli swoich maszyn, jednak nie od dzisiaj wiadomo, że niektóre marki wózków widłowych cieszą się szczególnym zainteresowaniem klientów. Jakie to firmy i z czego może wynikać ich powodzenie?
Podmioty regularnie użytkujące wózek widłowy staje w pewnym momencie przed pytaniem czy lepiej wynajmować czy kupić? Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje mocne i słabe strony. Pod uwagę należy wziąć takie aspekty jak: częstotliwość użytkowania czy środki, jakie zamierza się przeznaczyć na obsługę i utrzymanie wózka widłowego. Oszczędność w krótkiej perspektywie wcale nie musi oznaczać zysku długofalowego i odwrotnie. Decyzja w tej kwestii powinna być uzależniona od przynajmniej kilku czynników oraz warto ją przedyskutować z naszymi doradcami, aby najlepiej dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb.
Spora inwestycja, ale także znaczny jednorazowy wydatek – oto czym jest dla każdego przedsiębiorcy nowy wózek widłowy. Uszkodzony sprzęt i odkrycie usterek dopiero po zakupie to jednak koszmar każdego z nas. Zepsuty sprzęt często zawodzi i uniemożliwia tym samym efektywną pracę. Jak więc ustrzec się przed tak nieprzyjemną sytuacją? Przede wszystkim poznać najczęstsze usterki, które mogą wystąpić w wózku widłowym. W ten sposób będziemy mogli samodzielnie ocenić stan techniczny pojazdu przed zakupem, a także na bieżąco serwisować najbardziej newralgiczne punkty maszyny.
Dzięki optymalizacji procesu kompletacji zamówień możemy wygenerować odczuwalne dla całego przedsiębiorstwa oszczędności. Najważniejszym celem usprawnień jest maksymalne ograniczenie przemieszczanie się pracownika po magazynie, a tym samym skrócenie czasu potrzebnego na skompletowanie zamówienia. Szacuje się bowiem, że we w cyklu funkcjonowania i pracy zarówno małych magazynów, jak i dużych centrów dystrybucyjnych jest to proces, który pochłania ponad połowę wszystkich kosztów operacyjnych. Jak więc usprawnić i poprawić wydajność procesu? Zacznijmy od początku.
Wózek widłowy to pojazd niezbędny do prowadzenia prac magazynowych. Poszczególne modele różnią się konstrukcją, dlatego mogą być wykorzystywane niemal we wszystkich magazynach, a nawet do prowadzenia różnorodnych prac budowlanych. Ze względu na popularność pojazdów, warto lepiej poznać te maszyny. Przedstawiamy najważniejsze elementy budowy wózka widłowego i części wspólne charakterystyczne dla pojazdów tego typu.
Praca z użyciem wózka widłowego może wiązać się z różnego rodzaju zagrożeniami – nie tylko dla operatora maszyny, ale także osób postronnych. Nieszczęśliwe wypadki przy pracy są jednak prawie zawsze wynikiem zaniedbania podstawowych zasad bezpieczeństwa i obsługi maszyny. Jak więc uniknąć zagrożenia i obsługiwać wózek widłowy bezpiecznie, a zarazem skutecznie? Poznaj 5 głównych zasad bezpiecznej obsługi wózków widłowych!