Transport wewnętrzny w magazynie
Bez sprawnego transportu trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące i rozwijające się przedsiębiorstwo. Nie chodzi tutaj tylko o transport zewnętrzny, czyli obsługę ruchu ładunków pomiędzy firmą, jej odbiorcami oraz dostawcami. Jeśli przedsiębiorca nie zadba o dobrze prosperujący transport wewnętrzny, nie może liczyć na to, że firma będzie działać terminowo i skutecznie. Czym zatem jest transport wewnętrzny? Co oznacza to pojęcie w teorii, a jak wygląda w praktyce? Zacznijmy od początku.
Transport wewnętrzny, a zewnętrzny
W każdym przedsiębiorstwie sprawność procesów transportowych to podstawa. Temat ten bywa jednak bardziej skomplikowany, niż może się wydawać. Najczęściej kiedy mówi się o transporcie w kontekście firmy, na myśl przychodzi nam ciągłość dostaw z zewnątrz oraz terminowe dostarczanie towarów do zewnętrznych klientów. To wyobrażenie z kolei najbliższe jest nie transportowi, ale pojęciu nieco bardziej szczegółowemu – transportowi zewnętrznemu. Ten rodzaj logistyki jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju każdej firmy. W praktyce najczęściej sprowadza się do transportu samochodowego, kolejowego, morskiego lub też lotniczego. W niniejszym poradniku chcemy zająć się tym rodzajem logistyki, który umożliwia produkcję towaru i sprawną pracę na co dzień – obiegiem towarów wewnątrz firmy.
Co to jest transport wewnętrzny?
Nasz organizm złożony jest z wielu narządów i systemów tkanek. Całość funkcjonuje tak sprawnie wyłącznie za sprawą doskonałego przepływu krwi, tlenu i substancji odżywczych między nimi. Kiedy ten obieg zaczyna szwankować, nasz stan zdrowia natychmiast się pogarsza. Nie inaczej kwestia ta prezentuje się w przypadku mechanizmu działania przedsiębiorstwa. Każda firma składa się bowiem z poszczególnych działów. Sprawny przepływ towarów między nimi od momentu przyjęcia materiałów do wysłania gotowego produktu do klienta to podstawa powodzenia i skuteczności biznesowej. Według profesjonalnej definicji transport wewnętrzny, nazywany również transportem bliskim lub wewnątrzzakładowym, to ogół czynności związanych z przemieszczaniem materiałów oraz ludzi w ramach jednego przedsiębiorstwa przy użyciu stosownych środków transportowych.
Podział transportu wewnętrznego
W transporcie wewnętrznym chodzi więc o utrzymywanie synchronizacji i ciągłości przepływu ładunków, a także eliminowanie potencjalnych opóźnień przy pracy. Takie, ciągle ulepszane, działania prowadzą przede wszystkim do uproszczenia poszczególnych procesów wytwórczych i poprawy terminowości. Najczęściej spotykamy się z podstawowym podziałem tej dziedziny logistyki na transport produkcyjny oraz magazynowy.
Czym jest transport produkcyjny?
To nic innego jak ogół czynności transportowych, które odbywają się w każdej hali produkcyjnej. Polega na przemieszczaniu półproduktów, surowców i gotowych wyrobów zgodnie z procedurami obowiązującymi na linii produkcyjnej. Na pojęcie to składa się kilka pomniejszych kategorii:
- Transport międzywydziałowy – dotyczy transportu pomiędzy poszczególnymi działami oraz osób i gotowych produktów z produkcji do przestrzeni magazynowych.
- Transport wewnątrzwydziałowy – obejmuje transport towarów bezpośrednio w zakresie hali produkcyjnej, dotyczy procesu technologicznego.
- Transport stanowiskowy – dotyczy przestrzeni stanowiska roboczego.
- Transport międzystanowiskowy – obejmuje wymianę towarów oraz pracowników pomiędzy stanowiskami roboczymi.
Transport wewnętrzny magazynowy
Ten rodzaj transportu wewnętrznego dotyczy z kolei obiegu towarów w przestrzeni magazynowej. W praktyce chodzi o sprawne odbieranie i wysyłkę towarów, a także ich składowanie. Warto wspomnieć, że obywa podtypy transportu są ze sobą powiązane i w dużej mierze wpływają na siebie. Niezawodny transport wewnętrzny w magazynie pozwala usprawnić transport produkcyjny i odwrotnie. Jeśli więc optymalizacja transportu wewnętrznego znajduje się na liście spraw do udoskonalenia w danej firmie, warto zadbać o wszystkie wspomniane składowe bez wyjątku.
Środki transportu wewnętrznego
Transport bliski towarów w przedsiębiorstwie odbywa się oczywiście przy użyciu specjalistycznych maszyn. Będą to różnego rodzaju urządzenia umożliwiające pionowy lub poziomy transport towarów na terenie przedsiębiorstwa. W zależności od potrzeb konkretnego zakładu zarządzający dobierają środki transportu wewnętrznego samodzielnie lub zlecają zorganizowanie tej kwestii zewnętrznej firmie transportowej. W niektórych miejscach wykorzystuje się więc przenośniki i dźwignice, a w innych roboty oraz manipulatory, jednak zdecydowanie najczęściej spotykanym urządzeniem transportu wewnętrznego w firmach różnego rodzaju jest wózek widłowy. Ze względu na przepisy w zamkniętych magazynach i halach produkcyjnych najczęściej spotkamy elektryczne wózki widłowe przewożące palety z towarami.
Projektowanie transportu wewnętrznego
Przygotowanie rozbudowanego systemu transportu wewnętrznego w przedsiębiorstwie to niełatwe, bardzo odpowiedzialne i precyzyjne zadanie. Dlatego też zarządzający bardzo często zlecają je profesjonalnym firmom. Na ostateczny kształt systemu logistycznego w konkretnym przedsiębiorstwie, a więc specyfikę przestrzeni w praktyce mają takie czynniki jak m.in.:
- wielkość przedsiębiorstwa,
- rodzaj przemieszczanego towaru,
- własności przenoszonych materiałów,
- rodzaj pracy (stała, dorywcza, przerywana),
- rozmieszczenie obiektów w zakładzie,
- wielkość inwestycji.
Niektóre parametry systemu będą od powyższych czynników niezależne i zawsze takie same (np. minimalna szerokość dróg transportowych, odpowiednia twardość i przyczepność nawierzchni), inne wręcz przeciwnie – zmienne i zależne od konkretnego przypadku (np. rozmieszczenie dróg lub wybrany rodzaj systemu transportu).
Transport wewnętrzny – podsumowanie
Zaprojektowanie i wdrożenie sprawnego systemu wewnętrznego to czasochłonna i kosztowna inwestycja. Stanowi ona jednak niezbędny etap rozwoju każdego dobrze prosperującego przedsiębiorstwa i przynosi wymierne korzyści. Transport zewnętrzny to jedno, natomiast transport wewnętrzny ze wszystkimi częściami składowymi to inna, poniekąd odrębna gałąź logistyki w każdej firmie. Jeden rodzaj transportu nie może istnieć bez drugiego. Warto więc rozpatrywać logistykę w dowolnej rozmiarów firmie nie wyłącznie jako dostarczanie półproduktów do przedsiębiorstwa oraz wysyłkę gotowych towarów do klientów, ale jako bardziej skomplikowany układ ściśle połączonych ze sobą systemów działania, w którym transport wewnętrzny pełni najważniejszą funkcję.
Zobacz podobne
Środki transportu wewnętrznego – jakie wybrać?
Optymalizacja przepływu towarów przy procesie produkcyjnym i magazynowym w praktyce sprowadza się do wyboru odpowiednich urządzeń transportu bliskiego oraz ich efektywnego wykorzystania. Środki transportu zewnętrznego oczywiście mają równie duże znaczenie, jednak to właśnie prawidłowa organizacja transportu wewnątrzzakładowego będzie miała znaczenie w pierwszej kolejności. Jakie środki transportu wewnętrznego wyróżniamy i jak najlepiej dobrać je do rodzaju oferowanych przez firmę usług?
Wózek widłowy nowy czy używany – który wybrać?
Dla niewielkich przedsiębiorstw transportowych, które dopiero startują na rynku, zakup kolejnego wózka widłowego to kwestia czasu, dla gigantów branży – chleb powszedni. Wszędzie, na każdym etapie pojawia się jednak pytanie: postawić na nowy wózek widłowy czy też może zadowolić się używaną maszyną? W niniejszym artykule rozważamy wady i zalety każdego z tych rozwiązań i zastanawiamy się, która opcja sprawdzi się lepiej w zależności od wielkości i charakteru firmy.
Układ technologiczny magazynu a użyteczność wózków widłowych
Układ technologiczny magazynu to w kwestii planowania współpracy poszczególnych stref przepływu towarów kluczowy temat. Staranne dobranie typu układu do specyfiki prowadzonych operacji logistycznych w danym miejscu, a także finalne zaprojektowanie go z uwzględnieniem odpowiednich warunków technicznych umożliwi najlepsze wykorzystanie przestrzeni w danym miejscu. Z pewnością przełoży się również na lepszą efektywność przepływu towarów. Jaką rolę w funkcjonowaniu poszczególnych stref magazynowych odgrywają wózki widłowe, które widzimy właściwie w każdym magazynie?
Zielona logistyka, czyli logistyka a ekologia
Czy transport może być ekologiczny? Jak logistyka wpływa na środowisko? Przed jakimi wyzwaniami stoi współczesny transport w perspektywie gwałtownie postępujących zmian klimatycznych? Te pytania nie są proste, a udzielenie odpowiedzi wymaga objaśnienia kilku zasadniczych kwestii. Odpowiedzenie na nie jest jednak istotnym obowiązkiem każdego z nas, najbardziej zaś tych, którzy w logistyce pracują, a tym bardziej zarządzają nią na co dzień.