Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

5 głównych zasad bezpiecznej obsługi wózków widłowych


Praca z użyciem wózka widłowego może wiązać się z różnego rodzaju zagrożeniami – nie tylko dla operatora maszyny, ale także osób postronnych. Nieszczęśliwe wypadki przy pracy są jednak prawie zawsze wynikiem zaniedbania podstawowych zasad bezpieczeństwa i obsługi maszyny. Jak więc uniknąć zagrożenia i obsługiwać wózek widłowy bezpiecznie, a zarazem skutecznie? Poznaj 5 głównych zasad bezpiecznej obsługi wózków widłowych!

Wózki widłowe – przepisy BHP

Zanim omówimy te najważniejsze reguły, przypomnijmy, co na temat obsługi wózków widłowych mówią przepisy BHP. W końcu to właśnie one powinny stanowić punkt wyjścia i podstawę prawną dla odpowiedzi na wszystkie wątpliwości w tej kwestii. Oprócz zasad bezpiecznego użytkowania przepisy BHP jasno wskazują, jakie wymagania musi spełniać operator każdego wózka widłowego, który chce na co dzień poruszać się maszyną w swoim miejscu pracy. Oto one:

  • ukończony 18. rok życia,
  • minimum wykształcenie podstawowe,
  • ukończony kurs na operatora wózka widłowego potwierdzony certyfikatem,
  • odpowiednie zaświadczenie lekarskie,
  • imienne zezwolenie wystawione przez pracodawcę,
  • prawo jazdy kat. B (zalecane).

Pełnoletniość, uprawnienia i profesjonalny kurs poświadczony odpowiednim dokumentem, a także zaświadczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego rodzaju pracy to oczywiste warunki, bez których nie może być mowy o pracy na stanowisku operatora widlaka. Wspomniane zezwolenie to imienny dokument wystawiany przez pracodawcę, który upoważnia operatora do poruszania się po danym obiekcie. Wózek widłowy na drodze publicznej to nierzadka sytuacja, w której konieczne jest jednak prawo jazdy kat. B. Opisane powyżej bazowe przepisy BHP dotyczące dopuszczenia do pracy na widlaku danej osoby potraktujmy więc jako swoistą zasadę 0. Pamiętajmy, że już na tym etapie bagatelizowanie któregoś z przepisów zwiększa codzienne zagrożenie w miejscu pracy. Znamy już podstawy, możemy więc przejść do omówienia każdej z 5 zasad bezpiecznej obsługi wózków widłowych.

  1. Sprawdzaj stan wózka przed pracą

    Obowiązki operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy to nie tylko założenie kasku czy odblaskowej kamizelki, ale także (a raczej przede wszystkim!) sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Choć w wielu przypadkach operator może korzystać z tego samego wózka widłowego każdego dnia, warto wyrobić sobie nawyk rozpoczynania pracy od sprawdzenia stanu maszyny. Ktoś bowiem mógł korzystać z wózka po godzinach, bardzo często jednego widlaka obsługuje wielu operatorów. Dlatego też, by w porę zauważyć usterkę, przed rozpoczęciem swojej pracy dokonaj oględzin wzrokowych maszyny pod kątem wycieków, ale przede wszystkim sprawdź w praktyce funkcjonalność układu kierowniczego oraz hamulcowego, a także operowanie widłami oraz działanie sygnalizatorów świetlnych i dźwiękowych. Taki proces nie zajmie więcej niż kilka minut, a może uratować ciebie lub twoich współpracowników. Zauważone usterki od razu najlepiej zgłosić przełożonemu – niesprawny pojazd nie może być użytkowany.

    5 głównych zasad bezpiecznej obsługi wózków widłowych

  2. Nie przekraczaj dopuszczalnej ładowności wózka

    Czym jest maksymalna ładowność widlaka? To nic innego jak dopuszczalna masa ładunku, jaki może zostać podniesiony na konkretną wysokość. Przy tym zagadnieniu warto przypomnieć, że z maksymalną masą ładunku związane są dwa inne parametry: wysokość, na jaką może on zostać podniesiony, oraz środek ciężkości ładunku. Te trzy dane są ze sobą powiązane i wpływają na siebie wzajemnie. Im większa waga podnoszonego ładunku, tym mniejsza wysokość maksymalna – i odwrotnie. Środek ciężkości ładunku z kolei zmienia się wraz z tymi dwoma parametrami – określany jest najczęściej w milimetrach od czoła wideł. Wszystkie dane opisane są na specjalnych diagramach, a nauka ich odczytywania stanowi część kursu przygotowawczego. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której stosunkowo ciężki ładunek zostaje podniesiony na zbyt dużą wysokość. Wózek widłowy traci swoją stateczność i w efekcie może się przewrócić. Ładunek może upaść z dużej wysokości na ziemię, inne ładunki znajdujące się poniżej na maszynę i jej operatora, lub też na postronnych pracowników. W każdym scenariuszu ryzykujemy życiem i zdrowiem ludzi, a także bezpieczeństwem materiałów i samego wózka widłowego.

  3. Podczas jazdy trzymaj widły nieruchomo

    Operowanie widłami podczas przewożenia ładunku w prosty sposób może doprowadzić do wypadku. Dlatego też w trakcie podnoszenia czy opuszczania ładunku powinniśmy być maksymalnie skupieni na operowaniu widłami i samym materiałem, jednak podczas jazdy z ładunkiem należy się skupić na prowadzeniu. Warto wspomnieć tutaj o starannym zabezpieczaniu materiału na paletach, aby dodatkowo ułatwić pracę i uczynić ją bezpieczniejszą. Najlepiej zapakowana paleta z ładunkiem może jednak spaść na ziemię, jeśli będziemy operować widłami podczas poruszania się pojazdem. Jeżeli z rozmaitych przyczyn musimy opuścić lub nieco podnieść ładunek po drodze na miejsce docelowe, co w praktyce zdarza się nierzadko, zatrzymajmy się, zanim to zrobimy. Być może stracimy kilkadziesiąt sekund, z pewnością jednak zminimalizujemy ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

  4. Zachowaj ostrożność na zakrętach

    Największe problemy związane ze skręcaniem maszyną mogą mieć operatorzy jeżdżący na co dzień samochodem, zwłaszcza na początku przygody z wózkiem widłowym. Pamiętajmy: wózek widłowy to nie samochód! Mimo że jest wyposażony w kierownicę, gaz i hamulec, a także biegi, jego układu kierowniczy różni się od samochodowego. Zwrotność dowolnego widlaka zawsze będzie większa niż zwrotność auta, a jego promień skrętu wyraźnie mniejszy. Tym bardziej więc zachowaj czujność na zakrętach, zwłaszcza jeśli przewozisz akurat ładunek. O wypadek związany z niewystarczającym wyczuciem układu kierowniczego najłatwiej bowiem właśnie przy skręcaniu.

  5. Nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości

    Jeśli chodzi o wózki widłowe, przepisy BHP określają jasno: maksymalna prędkość maszyny to 25 km/h. Przy przemieszczaniu się wózkiem widłowym należy wziąć pod uwagę różne okoliczności: jeśli poruszamy się wewnątrz pomieszczeń magazynowych, będzie to chociażby szerokość i wysokość alejek czy też ruch innych pojazdów i pieszych pracowników, natomiast na otwartej przestrzeni będą to warunki atmosferyczne, głównie silny wiatr. Według odgórnie przyjętych norm maksymalna dopuszczalna prędkość widlaka na długich i prostych odcinkach to 18 km/h, w pobliżu hal produkcyjnych i innych budynków 12 km/h, z kolei wewnątrz hal produkcyjnych 6 km/h. W miejscach ze średnią widocznością, gdzie na co dzień poruszają się ludzie, operator wózka widłowego powinien zaś ograniczyć prędkość do 3 km/h.

    5 głównych zasad bezpiecznej obsługi wózków widłowych

Wózek widłowy – BHP a zdrowy rozsądek

Bezwzględne przestrzeganie powyższych 5 zasad bezpiecznej obsługi wózków widłowych powinno wejść w krew każdego operatora. Nie bez przyczyny opisane kwestie uregulowane są w odpowiednich przepisach BHP, jednak nie samo respektowanie reguł ma tutaj znaczenie. To zdroworozsądkowe i odpowiedzialne podejście do pracy operatora widlaka nakazuje zawsze stawiać na pierwszym miejscu bezpieczeństwo swoje i swoich współpracowników. Przepisy bezpieczeństwa mają pomóc usystematyzować sposoby redukowania ryzyka podczas codziennej pracy.

Jesteś zainteresowany zakupem lub wynajmem wózka widłowego? Zobacz naszą ofertę: https://movincar.pl/



  


Zobacz podobne

Układ technologiczny magazynu a użyteczność wózków widłowych

Układ technologiczny magazynu a użyteczność wózków widłowych

Układ technologiczny magazynu to w kwestii planowania współpracy poszczególnych stref przepływu towarów kluczowy temat. Staranne dobranie typu układu do specyfiki prowadzonych operacji logistycznych w danym miejscu, a także finalne zaprojektowanie go z uwzględnieniem odpowiednich warunków technicznych umożliwi najlepsze wykorzystanie przestrzeni w danym miejscu. Z pewnością przełoży się również na lepszą efektywność przepływu towarów. Jaką rolę w funkcjonowaniu poszczególnych stref magazynowych odgrywają wózki widłowe, które widzimy właściwie w każdym magazynie?

Jak uzyskać uprawnienia na wózki widłowe – najważniejsze wytyczne

Jak uzyskać uprawnienia na wózki widłowe – najważniejsze wytyczne

Obsługa wózka widłowego nie należy do zadań trudnych, niemniej jednak wymaga odpowiedniego przygotowania teoretycznego oraz praktycznego. Jakie kroki trzeba podjąć, by zyskać uprawnienia na wózki widłowe? O tym poniżej. Kurs operatora wózków widłowych należy do bardzo przydatnych kwalifikacji, gdyż pozwala znaleźć zatrudnienie w wielu branżach, a także daje szansę na wyższe zarobki w stosunku do pracowników, którzy takich uprawnień UDT nie mają. Ponadto sam kurs nie należy do skomplikowanych i można bez problemu uzyskać odpowiednie umiejętności na drodze praktyki. Same wymagania dla kandydatów nie są wysokie, więc każdy może spróbować swoich sił. Koszt kursu również nie jest wysoki.



powrót do listy

664 984 156