Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Jak dobrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu?


Do sprawnego wykonywania prac magazynowych w większości zakładów niezbędne są wózki widłowe. Trudno sobie wyobrazić, by w magazynie można było bez nich sprawnie transportować i składować towary. Właśnie dlatego większość przedsiębiorców już na początku prowadzenia swojej działalności decyduje się na ich zakup lub wynajem. W tym poradniku podpowiemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę w czasie dokonywania wyboru.

Wózki widłowe w magazynie – dlaczego są tak potrzebne

Wózki widłowe oferowane za pośrednictwem naszej strony internetowej to odpowiedź na zapotrzebowania na rynku na rozwiązania praktyczne, ułatwiające pracę i dające możliwości rozwoju działalności dopasowane do budżetu i potrzeb w danym przedsiębiorstwie. Wózki widłowe do magazynu cechuje wytrzymałość, niezawodność i niewygórowany koszt wynajmu lub zakupu. W szczególności dzięki prostemu designowi oraz dobrej jakości komponentom wózki widłowe działają sprawnie, a konserwacja i usuwanie ewentualnych usterek eksploatacyjnych jest bardzo prosta.

Transport towarów wymaga przede wszystkim niezawodności. Wózki widłowe, które łączą w sobie takie cechy jak nowoczesny design, najlepszej jakości materiały wykorzystane do produkcji oraz pełną sprawność potwierdzoną aktualnymi badaniami technicznymi to gwarancja zwiększenia efektywności pracy w każdym przedsiębiorstwie.

Wybór wózka a jego przeznaczenie

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad wyborem konkretnego modelu wózka widłowego, warto wpierw zadać sobie kluczowe pytanie: co będzie przechowywane w tym magazynie? Przykładowo, jeśli szukamy wózka do transportu żywności, wtedy warto rozejrzeć się za wózkiem, który nie będzie wydzielał spalin, czyli za wózkiem akumulatorowym.

Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli myślimy o wózku widłowym do przewożenia towarów ciężkich. Wtedy konieczny jest wybór wózka o dużej mocy i udźwigu. W takim wypadku dobrym wyborem będą wózki spalinowe.

Kolejna sprawa to rozmieszczenie pomieszczeń w magazynie. Wyróżnia się bowiem magazyny otwarte oraz magazyny zamknięte. Na obu tych powierzchniach użytkowane powinny być nieco inne pojazdy. O tym poniżej.

Przeczytaj także: Rodzaje wózków widłowych i ich przeznaczenie.

Wózki do magazynów otwartych lub zamkniętych

Wózki magazynowe, które są przeznaczone do transportu towarów w przestrzeniach otwartych, mają znacznie mniejsze ograniczenia niż te wózki, które są przeznaczone do pomieszczeń zamkniętych. Nie trzeba w takich miejscach rezygnować z wózków silnikowych, które emitują spaliny. Dobrze, gdy pojazdy takie ułatwiają swobodne manewrowanie, co znacząco ma wpływ na sprawność realizacji swoich codziennych prac.

Myśląc o dobrze wózka do pomieszczeń zamkniętych, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze fakt, że nie mogą one emitować spalin. Konieczne w takich miejscach są wózki o napędzie elektrycznym albo ręczne wózki widłowe.

Kolejny, ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę to nawierzchnia, po której powinien poruszać się sprzęt. Jeśli wózek widłowy ma być wykorzystywany na nierównej nawierzchni, to powinien dysponować podwójnymi rolkami, które zamortyzują wstrząsy. Jeśli podłoże jest równe oraz dobrze utwardzone, wtedy takie kwestie nie mają większego znaczenia.

Wózki widłowe

Specyfika magazynu a rodzaj wózka widłowego

Kolejna, niezwykle ważna kwestia w trakcie doboru wózka widłowego to rozmieszczenie regałów na terenie magazynu. To od niej w dużej mierze zależy, jakie parametry wózka widłowego okażą się kluczowe. Jeżeli potrzebny jest nam wózek do składowania towarów na dużej wysokości, to musimy dobrać wózek o odpowiedniej wysokości podnoszenia. Dodatkowo, jeśli w magazynie nie ma zbyt wiele miejsca, trzeba również zwrócić uwagę na szerokość maszyny oraz inne parametry techniczne, by móc sprawnie manewrować maszyną w miejscu składowania towarów. Ważna sprawa to zwrotność, zwłaszcza jeśli konieczne jest poruszanie się w ciasnych przestrzeniach między regałami.

Wózek widłowy – szerokość i inne wytyczne

W każdym wypadku ważne jest to, by wózek był bezpieczny i miał specjalną, podnoszoną platformę operatora. Taka platforma musi być w odpowiednim stopniu zabezpieczona, aby praca odbywała się w odpowiednich warunkach. Pracownik, który będzie obsługiwał wózek widłowy, musi mieć w tym zakresie odpowiednie kwalifikacje, potwierdzone stosowną dokumentacją. Szczegółowe informacje na ten temat zebraliśmy we wpisie: Jak uzyskać uprawnienia na wózki widłowe – najważniejsze wytyczne.

Dobór wózka widłowego do magazynu

Wózki odpowiednio dobrane do magazynu

Bez względu na to, jakiego typu działalność prowadzisz, z pewnością przydadzą się w Twoim magazynie nowoczesne wózki widłowe. Atutami naszej firmy jest duży wybór wózków. Wśród nich są wózki magazynowe ręcznie prowadzone z masztem, paletowe ręcznie prowadzone, wysokiego składowania oraz unoszące ręcznie prowadzone.

Jeśli nie wiesz, jaki wózek widłowy będzie najlepszym wyborem do swoich potrzeb, to skorzystaj z podpowiedzi naszych fachowców: https://movincar.pl/sprzedaz-2  


Zobacz podobne

Wózek widłowy nowy czy używany – który wybrać?

Wózek widłowy nowy czy używany – który wybrać?

Dla niewielkich przedsiębiorstw transportowych, które dopiero startują na rynku, zakup kolejnego wózka widłowego to kwestia czasu, dla gigantów branży – chleb powszedni. Wszędzie, na każdym etapie pojawia się jednak pytanie: postawić na nowy wózek widłowy czy też może zadowolić się używaną maszyną? W niniejszym artykule rozważamy wady i zalety każdego z tych rozwiązań i zastanawiamy się, która opcja sprawdzi się lepiej w zależności od wielkości i charakteru firmy.

Zielona logistyka, czyli logistyka a ekologia

Zielona logistyka, czyli logistyka a ekologia

Czy transport może być ekologiczny? Jak logistyka wpływa na środowisko? Przed jakimi wyzwaniami stoi współczesny transport w perspektywie gwałtownie postępujących zmian klimatycznych? Te pytania nie są proste, a udzielenie odpowiedzi wymaga objaśnienia kilku zasadniczych kwestii. Odpowiedzenie na nie jest jednak istotnym obowiązkiem każdego z nas, najbardziej zaś tych, którzy w logistyce pracują, a tym bardziej zarządzają nią na co dzień.

4 najlepsze marki wśród wózków widłowych

4 najlepsze marki wśród wózków widłowych

Łatwo się domyślić, że wózek wózkowi nierówny. Nie chodzi tylko o techniczne parametry konkretnej maszyny, ale również o jakość materiałów i precyzję wykonania, które to czynniki mają bezpośrednie przełożenie na długość bezusterkowego użytkowania. Główni producenci wózków widłowych prześcigają się w ulepszaniu kolejnych modeli swoich maszyn, jednak nie od dzisiaj wiadomo, że niektóre marki wózków widłowych cieszą się szczególnym zainteresowaniem klientów. Jakie to firmy i z czego może wynikać ich powodzenie?

Lepiej wynająć czy kupić wózek widłowy?

Lepiej wynająć czy kupić wózek widłowy?

Podmioty regularnie użytkujące wózek widłowy staje w pewnym momencie przed pytaniem czy lepiej wynajmować czy kupić? Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje mocne i słabe strony. Pod uwagę należy wziąć takie aspekty jak: częstotliwość użytkowania czy środki, jakie zamierza się przeznaczyć na obsługę i utrzymanie wózka widłowego. Oszczędność w krótkiej perspektywie wcale nie musi oznaczać zysku długofalowego i odwrotnie. Decyzja w tej kwestii powinna być uzależniona od przynajmniej kilku czynników oraz warto ją przedyskutować z naszymi doradcami, aby najlepiej dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb.

Budowa i elementy wyposażenia wózka widłowego

Budowa i elementy wyposażenia wózka widłowego

Wózek widłowy to pojazd niezbędny do prowadzenia prac magazynowych. Poszczególne modele różnią się konstrukcją, dlatego mogą być wykorzystywane niemal we wszystkich magazynach, a nawet do prowadzenia różnorodnych prac budowlanych. Ze względu na popularność pojazdów, warto lepiej poznać te maszyny. Przedstawiamy najważniejsze elementy budowy wózka widłowego i części wspólne charakterystyczne dla pojazdów tego typu.

Dozór techniczny – czym jest i jakie działania obejmuje?

Dozór techniczny – czym jest i jakie działania obejmuje?

Instytucją, która zajmuje się dozorem technicznym, jest tzw. UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Jakie ma uprawnienia i obowiązki? O tym przeczytacie poniżej.powrót do listy

664 984 156