Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Karetka wózka widłowego – co to jest i do czego służy?


Spośród wszystkich elementów, z których składa się każdy widlak, na szczególną uwagę zasługuje karetka wózka widłowego. Przy omawianiu tych pojazdów najczęściej wspomina się o maszcie, widłach czy napędzie maszyny. Tymczasem to właśnie karetka wózka widłowego odpowiada nie tylko za ruch towarów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo operatora. Do czego służy ten element konstrukcyjny, dlaczego jest tak istotny i wreszcie jak o niego dbać, by zapewnić długie życie maszynie i bezpieczeństwo pracy operatora?

Czym jest karetka wózka widłowego?

Zacznijmy od podstaw! Zwana również płytą czołową, karetka wózka widłowego to element zamontowany na maszcie maszyny. Do niej przymocowane są widły i łańcuch, które warunkują siłę całego układu hydraulicznego podnoszenia. Karetka będąca ogniwem łączącym maszt i widły przesuwa się po rolce wzdłuż prowadnic do góry i w dół, a w niektórych przypadkach także na boki. Jej zadaniem jest zapewnienie równoległego położenia wideł względem masztu, co umożliwia skuteczne i przy tym bezpieczne podnoszenie towarów. Taki układ sprawia jednak, że jest karetka wózka widłowego mocno eksploatowanym elementem całego systemu. Każda karetka wózka czyli płyta czołowa składa się z 3 podstawowych części, oto one!

  • Rama

    Prosta i bardzo wytrzymała stalowa konstrukcja, do której przymocowane są widły maszyny. Widoczna na pierwszy rzut oka w przeciwieństwie do rolek. Element przenosi ogromne obciążenia, dlatego też często ulega uszkodzeniom.
  • Rolki

    Te podstawowe rolki odpowiadają za płynny pionowy ruch całej karetki podczas podnoszenia ładunków. Rolki boczne utrzymują z kolei stabilność całego zestawu masztu, wreszcie rolki przesuwu bocznego odpowiadają za przesuwanie ładunków na boki. Na ich zużycie wpływają nie tylko duże obciążenia, ale także wycieranie się elementów.
  • Krata ochronna

    Jej najważniejszym zadaniem jest ochrona operatora w sytuacji potencjalnego zagrożenia, np. upadku ładunku. Element nie powinien się zużywać przy prawidłowym użytkowaniu, ale w sytuacji uderzenia przez ciężki ładunek może się wygiąć, absorbując tym samym siłę uderzenia.

    karetka_wozka_widlowego

Klasy karetek wózka widłowego

Karetki wózka widłowego dzielą się na pięć podstawowych klas, w zależności od udźwigu maszyny i odległości pomiędzy dwoma mocowaniami wideł – górnym i dolnym, w ich obrębie z kolei na dwa podtypy – A i B. Podział na klasy wpisuje się w ogólnie przyjęty standard ISO/FEM, który dotyczy wszystkich wózków widłowych, bez względu na ich markę. Dlaczego to tak istotna kwestia? Poprawne wyznaczenie odpowiedniej klasy karetki wózka ma znaczenie w kontekście późniejszego montażu samych wideł, a także dodatkowego osprzętu, a więc w skrócie – poprawnego i bezpiecznego użytkowania maszyny.

karetka_wozka_widlowego_do czego sluzy

Jak wyznaczyć klasę karetki wózka widłowego? To raczej proste zadanie, do wykonania którego nie potrzeba nic poza miarą oraz tabelą opisującą klasy. Pierwszy sposób zakłada zmierzenie dystansu między dołem górnego mocowania wideł a ich dolną krawędzią.

Drugi sposób z kolei zakłada zmierzenie odległości pomiędzy dołem górnego a górą dolnego mocowania. Otrzymany wynik należy porównać z tabelą i przypisać go do konkretnej klasy.

Jak dbać o karetkę wózka?

To właśnie poprawne dopasowanie klasy karetki do wózka widłowego stanowi podstawę długotrwałego i bezproblemowego użytkowania maszyny. Zbyt niska klasa karetki w stosunku do udźwigu maszyny uniemożliwi bezpieczne podnoszenie ładunków. Kolejnym krokiem będzie dobranie pozostałego osprzętu. Wreszcie jeden z najważniejszych etapów dbania o karetkę wózka – regularna kontrola i terminowe serwisowanie. Wizualna kontrola wszystkich elementów wózka widłowego – w tym karetki – przed rozpoczęciem pracy należy do obowiązków operatora maszyny. Wszystkie wygięcia, wyszczerbienia czy pęknięcia powinny być od razu zgłaszane do serwisu – drobne, pozornie nieistotne usterki mogą skutkować poważnym zagrożeniem w trakcie pracy. Karetka wózka widłowego przyjmuje ogromne obciążenia, dlatego też najmniejszy uszczerbek może szybko przerodzić się w tragiczną w skutkach awarię. Jak więc dbać o karetkę wózka widłowego w skrócie?

  • poprawnie dobrać klasę karetki do wózka,
  • regularnie sprawdzać stan maszyny, w tym karetki,
  • od razu zgłaszać najdrobniejsze usterki,
  • nie przekraczać maksymalnego obciążenia podczas pracy,
  • unikać gwałtownych karetki pod obciążeniem,
  • przestrzegać okresowych przeglądów technicznych.

Potrzebna pomoc? Skontaktuj się z nami!

Karetka wózka widłowego umożliwia całościową pracę maszyny. Bez niej nie może być mowy o podnoszeniu jakichkolwiek ładunków. Warto więc zadbać o nią jak o jeden z najistotniejszych elementów pojazdu. Masz wątpliwości dotyczące pracy twojego wózka widłowego? Może masz zastrzeżenia do pracy samej karetki? Nie ryzykuj, skontaktuj się z nami. W Movincar zajmujemy się nie tylko sprzedażą i wynajmem wózków widłowych: prowadzimy również profesjonalny serwis maszyn. Zgłoś usterkę, a my skontaktujemy się z tobą w ciągu 24 godzin od otrzymania informacji.



  


Zobacz podobne

Obowiązki operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy

Obowiązki operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy

Praca operatora widlaka wymaga nie tylko konkretnych umiejętności technicznych, ale także uważności i sumienności w kontrolowaniu pracy maszyny. Tę bowiem należy sprawdzać regularnie – poza wykonywaniem cyklicznych prac serwisowych – zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i w jej trakcie oraz po każdej zakończonej zmianie. Obowiązki operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy wydają się tutaj jednak najbardziej znaczące. O jakich praktykach mowa?

Wózek widłowy nowy czy używany – który wybrać?

Wózek widłowy nowy czy używany – który wybrać?

Dla niewielkich przedsiębiorstw transportowych, które dopiero startują na rynku, zakup kolejnego wózka widłowego to kwestia czasu, dla gigantów branży – chleb powszedni. Wszędzie, na każdym etapie pojawia się jednak pytanie: postawić na nowy wózek widłowy czy też może zadowolić się używaną maszyną? W niniejszym artykule rozważamy wady i zalety każdego z tych rozwiązań i zastanawiamy się, która opcja sprawdzi się lepiej w zależności od wielkości i charakteru firmy.

Jak dobrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu?

Jak dobrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu?

Do sprawnego wykonywania prac magazynowych w większości zakładów niezbędne są wózki widłowe. Trudno sobie wyobrazić, by w magazynie można było bez nich sprawnie transportować i składować towary. Właśnie dlatego większość przedsiębiorców już na początku prowadzenia swojej działalności decyduje się na ich zakup lub wynajem. W tym poradniku podpowiemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę w czasie dokonywania wyboru.



powrót do listy

664 984 156