Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Wózek widłowy nowy czy używany – który wybrać?


Dla niewielkich przedsiębiorstw transportowych, które dopiero startują na rynku, zakup kolejnego wózka widłowego to kwestia czasu, dla gigantów branży – chleb powszedni. Wszędzie, na każdym etapie pojawia się jednak pytanie: postawić na nowy wózek widłowy czy też może zadowolić się używaną maszyną? W niniejszym artykule rozważamy wady i zalety każdego z tych rozwiązań i zastanawiamy się, która opcja sprawdzi się lepiej w zależności od wielkości i charakteru firmy.

Zastosowanie wózków widłowych

Obok dźwignic, przenośników, robotów czy manipulatorów, wózki widłowe to podstawowe środki transportu w magazynach. Znajdują również szerokie zastosowanie w halach produkcyjnych, hurtowniach, a także sklepach wielkopowierzchniowych. Dostępne zarówno w wersjach spalinowych, jak i elektrycznych, są zwrotne, stosunkowo małe i szybkie, a co najważniejsze – umożliwiają pionowy i poziomy transport materiałów. W niewielkich przedsiębiorstwach zazwyczaj wystarczy jeden, dwa lub trzy widlaki, z kolei skala wszystkich procesów spedycyjnych w większych firmach wymaga odpowiednio rozbudowanego wyposażenia technicznego: tutaj równocześnie potrafi pracować nawet kilkanaście wózków widłowych. Maszyny te, jak wszystkie inne ulegają zużyciu, a także uszkodzeniom mechanicznym. Wymagają bieżącego serwisowania, a czasami bardziej skomplikowanych i czasochłonnych napraw. Niejednokrotnie maszyna musi zostać wymieniona na nowszą, mniej zawodną i sprawniejszą. Wtedy najczęściej pojawia się zasadniczy dylemat – nowy czy używany wózek widłowy?

Nowy wózek widłowy – gwarancja jakości

Kupno nowego wózka widłowego to przede wszystkim znaczny wydatek. Dlatego już na wstępie często pojawia się wątpliwość, czy nowa maszyna to aby na pewno najlepsze rozwiązanie. Czy jednak płacąc więcej, zyskujemy wyłącznie lepszą jakość sprzętu?

nowy_wozek_widlowy

Decydując się na zakup nowego widlaka, możemy spodziewać się nie tylko lepszej jakości. Kupno nieużywanego sprzętu od sprawdzonego producenta to także szereg innych korzyści, które często procentują dopiero po jakimś czasie od momentu zakupu. Jakiego rodzaju zyski należy mieć na uwadze, rozważając taką decyzję?

  • Nowoczesna technologia

    Przy tworzeniu nowych modeli producenci wózków widłowych wyposażają swoje maszyny w najnowocześniejsze podsystemy. Decydując się na zakup nowego sprzętu, mamy więc pewność, że nabywamy narzędzie, które w danym momencie jest świetnie zoptymalizowane i przygotowane do pracy w najnowocześniejszych systemach.

  • Gwarancja producenta

    Nowy sprzęt zazwyczaj jest objęty kilkuletnią gwarancją producenta. Tym samym w przypadku nowego widlaka płacimy więc za komfort psychiczny bezpiecznego i pewnego użytkowania sprzętu, zwłaszcza w okresie objętym gwarancją. Wszelkie powstałe w tym czasie usterki naprawiane są bowiem w ramach gwarancji i nie musimy za nie dodatkowo płacić.

  • Dłuższy okres bez awarii

    Wszelkie nieprzewidziane naprawy sprzętowe (niezależnie czy obejmuje je gwarancja, czy też nie) to zazwyczaj nie tylko nadmierny stres, ale także strata czasu, co może przełożyć się na zyski przedsiębiorstwa. Lepsza jakość maszyny wynika przede wszystkim z nowości poszczególnych części. Nabywając więc nowy wózek widłowy, możemy założyć, że przez dłuższy czas nie będziemy musieli przejmować się usterkami wynikającymi z eksploatacji sprzętu i skupić się na skutecznej oraz terminowej realizacji zleceń.

  • Możliwość sprzedaży

    Podchodząc do zakupu nowego sprzętu jak do inwestycji, warto mieć na uwadze fakt, że wózek może zostać sprzedany po określonym czasie od zakupu. W ten sposób w momencie kupna zyskujemy nowoczesny i niezawodny sprzęt na konkretny okres, a po zrealizowaniu określonych celów, możemy go sprzedać i odzyskać tym samym część zainwestowanych środków.

Najczęściej wspominaną wadą tego rozwiązania jest oczywiście cena. Jak widać, decydując się jednak na zakup nowego sprzętu, zyskujemy nieco więcej niż tylko nowoczesną maszynę. Jako że nowy wózek widłowy to znaczny wydatek nawet dla większego przedsiębiorstwa, przed zakupem warto skonsultować swój wybór ze specjalistami, a także zapoznać się z opiniami użytkowników. W ten sposób mamy pewność, że inwestujemy w dobry i sprawdzony sprzęt, który spełni nasze oczekiwania.

Używany wózek widłowy – jak dobrze wybrać?

Alternatywą dla zakupu nowego sprzętu jest nabycie używanego wózka widłowego. Tutaj cena przestaje być główną wadą, możemy bowiem wypośrodkować poszukiwania i postawić na model dopasowany zarówno do naszych wymagań, jak i możliwości zakupowych. Nie ma jednak co ukrywać, że niższa cena to także nieco niższy standard. Na co więc warto zwrócić uwagę podczas wybierania używanego sprzętu?

uzywany_wozek_widlowy

  • Stan techniczny

    Używane wózki widłowe mogą być w różnym stanie technicznym. Dobrze, by wózek był po generalnym remoncie, a przynajmniej okresowym przeglądzie i wykonaniu szeregu podstawowych prac serwisowych. Dzięki temu nowy właściciel, zamiast wizyty w serwisie, może zacząć jego użytkowanie od zaraz.

  • Okres gwarancji

    W przypadku używanych wózków widłowych okres gwarancji jest znacznie krótszy, a zdarzą się również maszyny objęte częściową gwarancją lub takie, w przypadku których okres gwarancji minął. W takiej sytuacji należy więc liczyć się z tym, że za większość napraw będzie musiał zapłacić nowy właściciel.

  • Ryzyko awarii

    Używane maszyny, to te, które przepracowały już swoje. Należy więc mieć na uwadze większe ryzyko awarii niż w przypadku nowego widlaka. Potencjalne usterki wiążą się z przestojami w pracy, te z kolei z opóźnieniami w realizacji zamówień w firmie.

  • Dostępność części zamiennych

    Na ten aspekt warto zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku starych maszyn mało znanych producentów. Taki sprzęt potrafi przyciągnąć potencjalnego kupca niewielką ceną, jednak szybko może się okazać, że sprowadzenie części zamiennych okaże się czasochłonne i kosztowne, a w niektórych przypadkach po prostu niemożliwe.

Kiedy kupić nowy, a kiedy używany wózek widłowy?

Zakup nowego wózka widłowego to rozwiązanie idealne dla większych przedsiębiorstw, które dysponują nieco większym kapitałem i mogą bez obaw pozwolić sobie na taki jednorazowy wydatek. Jeśli więc cena nie stanowi dla ciebie przeszkody, zdecydowanie lepiej będzie zainwestować w nowy sprzęt. Używane wózki widłowe to z kolei opcja, na którą najczęściej stawiają początkujący przedsiębiorcy, i nie ma się co dziwić. Jeśli cena nowego sprzętu przekracza twoje możliwości, zdecydowanie lepiej będzie skupić się na poszukiwaniu dobrego, używanego widlaka. Rynek używanych wózków widłowych pełen jest korzystnych ofert, należy jednak liczyć się z tym, że proces poszukiwania potrwa nieco dłużej. Warto przy tym skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów w tej dziedzinie.



  


Zobacz podobne

Karetka wózka widłowego – co to jest i do czego służy?

Karetka wózka widłowego – co to jest i do czego służy?

Spośród wszystkich elementów, z których składa się każdy widlak, na szczególną uwagę zasługuje karetka wózka widłowego. Przy omawianiu tych pojazdów najczęściej wspomina się o maszcie, widłach czy napędzie maszyny. Tymczasem to właśnie karetka wózka widłowego odpowiada nie tylko za ruch towarów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo operatora. Do czego służy ten element konstrukcyjny, dlaczego jest tak istotny i wreszcie jak o niego dbać, by zapewnić długie życie maszynie i bezpieczeństwo pracy operatora?

Załadunek i rozładunek tira wózkiem widłowym

Załadunek i rozładunek tira wózkiem widłowym

Dbałość o płynny przepływ materiałów między producentem a klientem to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa logistycznego. Terminowość i bezpieczeństwo usługi to w tej branży zdecydowane priorytety. Znaczący wpływ na te kwestie ma zwłaszcza jeden z kluczowych etapów łańcucha dostaw – załadunek i rozładunek towaru. To tutaj transport zewnętrzny przenika się z wewnętrznym, a najdrobniejsze niedopatrzenia mogą skutkować znacznymi opóźnieniami. Jak zaplanować sprawny załadunek i rozładunek tira? Kto jest odpowiedzialny za ten proces? Wreszcie kto odpowiada za ewentualne szkody powstałe na tym etapie? Przed wami odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Transport wewnętrzny w magazynie

Transport wewnętrzny w magazynie

Bez sprawnego transportu trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące i rozwijające się przedsiębiorstwo. Nie chodzi tutaj tylko o transport zewnętrzny, czyli obsługę ruchu ładunków pomiędzy firmą, jej odbiorcami oraz dostawcami. Jeśli przedsiębiorca nie zadba o dobrze prosperujący transport wewnętrzny, nie może liczyć na to, że firma będzie działać terminowo i skutecznie. Czym zatem jest transport wewnętrzny? Co oznacza to pojęcie w teorii, a jak wygląda w praktyce? Zacznijmy od początku.

Lepiej wynająć czy kupić wózek widłowy?

Lepiej wynająć czy kupić wózek widłowy?

Podmioty regularnie użytkujące wózek widłowy staje w pewnym momencie przed pytaniem czy lepiej wynajmować czy kupić? Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje mocne i słabe strony. Pod uwagę należy wziąć takie aspekty jak: częstotliwość użytkowania czy środki, jakie zamierza się przeznaczyć na obsługę i utrzymanie wózka widłowego. Oszczędność w krótkiej perspektywie wcale nie musi oznaczać zysku długofalowego i odwrotnie. Decyzja w tej kwestii powinna być uzależniona od przynajmniej kilku czynników oraz warto ją przedyskutować z naszymi doradcami, aby najlepiej dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb.

Jak dobrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu?

Jak dobrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu?

Do sprawnego wykonywania prac magazynowych w większości zakładów niezbędne są wózki widłowe. Trudno sobie wyobrazić, by w magazynie można było bez nich sprawnie transportować i składować towary. Właśnie dlatego większość przedsiębiorców już na początku prowadzenia swojej działalności decyduje się na ich zakup lub wynajem. W tym poradniku podpowiemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę w czasie dokonywania wyboru.

Rodzaje wózków widłowych i ich przeznaczenie

Rodzaje wózków widłowych i ich przeznaczenie

Wózki widłowe mają szerokie zastosowanie w transporcie, rozładunku oraz magazynowaniu produktów. Uniwersalne modele sprawdzą się dla większości zadań, warto jednak rozważyć specjalistyczne wózki widłowe. Dobór odpowiedniego wózka względem profilu przedsiębiorstwa pozwoli na jego efektywne zastosowanie. Na rynku znajdziemy szeroki wybór wózków widłowych podnośnikowych czołowych, wózków paletowych, a także zaawansowane wózki terenowe. Który wybrać dla swojego przedsiębiorstwa? Z artykułu poniżej dowiesz się, jakie są główne rodzaje i zastosowanie dla poszczególnych typów wózków widłowych.



powrót do listy

664 984 156