Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Środki transportu wewnętrznego – jakie wybrać?


Optymalizacja przepływu towarów przy procesie produkcyjnym i magazynowym w praktyce sprowadza się do wyboru odpowiednich urządzeń transportu bliskiego oraz ich efektywnego wykorzystania. Środki transportu zewnętrznego oczywiście mają równie duże znaczenie, jednak to właśnie prawidłowa organizacja transportu wewnątrzzakładowego będzie miała znaczenie w pierwszej kolejności. Jakie środki transportu wewnętrznego wyróżniamy i jak najlepiej dobrać je do rodzaju oferowanych przez firmę usług?

ABC transportu wewnętrznego

Na wstępie należałoby przypomnieć, czym charakteryzuje się transport wewnętrzny i czym różni się on od transportu zewnętrznego. Za przykład najlepiej będzie obrać skomplikowany proces, którego poszczególne etapy muszą odbyć się prawidłowo, by dany zakład produkcyjny wytworzył konkretny produkt. Dostarczenie do firmy materiałów niezbędnych do jego produkcji, a przede wszystkim późniejsza dostawa towaru do klienta, to oczywiście już transport zewnętrzny.

Sprawne przemieszczanie ludzi, materiałów, pomniejszych maszyn, podzespołów czy wreszcie gotowych produktów na terenie zakładu to z kolei transport wewnętrzny, który interesuje nas w niniejszym artykule. Najogólniej rzecz biorąc to przepływ towarów między działami od momentu przyjęcia materiałów do wysłania gotowego produktu. Przy tej okazji warto wspomnieć o najczęstszym podziale tej dziedziny logistyki na transport produkcyjny oraz magazynowy. Środki transportu konkretnego rodzaju to z kolei rozmaite maszyny umożliwiające sprawne i bezpieczne transportowanie towarów i ludzi z jednego miejsca w inne: w tym przypadku będą to urządzenia transportu wewnętrznego.

Rodzaje transportu wewnętrznego

Warto mieć na uwadze, że transport wewnątrzzakładowy to w praktyce nie tylko urządzenia ułatwiające transport poziomy, ale także maszyny umożliwiające przemieszczanie towarów w osi pionowej, czyli tzw. transport pionowy. W zależności od miejsca, a także specyfiki działalności przedsiębiorstwa, w każdym zakładzie produkcyjnym oraz magazynie pracownicy będą korzystać z nieco innych urządzeń. W żadnym wypadku jednak ich dobór nie powinien być przypadkowy, a wręcz przeciwnie – celowy i przemyślany w każdym detalu, na długo przed wybudowaniem pomieszczenia. Jakie więc wyróżniamy rodzaje środków transportu wewnętrznego?

  • Wózki ręczne

    Popularne „paleciaki”, czyli wózki paletowe ręcznie prowadzone, to najprostsze środki transportu wewnętrznego, jakie możemy sobie wyobrazić. Przeznaczone są głównie do transportu poziomego towarów przechowywanych na paletach. Świetnie sprawdzają się przy załadunku i rozładunku tirów oraz ciężarówek, w dodatku ich obsługa nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. W osi pionowej podnoszą materiały tylko na kilkadziesiąt centymetrów.

  • Wózki widłowe

    Widlaki, czyli wózki widłowe czołowe, to zdecydowanie najczęściej spotykane urządzenia transportu wewnętrznego – w halach produkcyjnych, warsztatach i w magazynach. Dlaczego? Otóż widlaki to z jednej strony wyjątkowo uniwersalne i stosunkowo niewielkie pojazdy, z drugiej strony zaawansowane technologicznie i wyspecjalizowane maszyny. Ich najważniejszą zaletą jest połączenie możliwości środków transportu poziomego oraz pionowego. W praktyce oznacza to, że przy użyciu odpowiedniego wózka widłowego pracownik magazynu lub hali produkcyjnej może samodzielnie odebrać ładunek z danego działu, a następnie umieścić go w wyznaczonym miejscu kilka metrów nad ziemią w innym dziale. Z reguły dzielimy wózki widłowe ze względu na rodzaj zasilania (spalinowe, gazowe lub elektryczne), funkcję (m.in. boczne, podnośnikowe, terenowe, skrętne, wysokiego składowania) czy wreszcie parametry takie jak maksymalny udźwig i wysokość podnoszenia (unoszące lub podnośnikowe).

    srodki_transportu_wewnetrznego

  • Przenośniki

    To urządzenia transportu wewnętrznego, które najczęściej działają w trybie ciągłym. Wykorzystuje się je do transportowania w osi poziomej nie tylko towarów na paletach, ale także pojedynczych przedmiotów, podzespołów, materiałów sypkich itd. Przenośniki cięgnowe to urządzenia transportu bliskiego takie jak chociażby przenośniki taśmowe, kubełkowe, łańcuchowe czy podwieszone. Z kolei ich bezcięgnowe odpowiedniki do transportowania ładunku wykorzystują siłę grawitacji, wstrząsów lub impulsów.

  • Dźwigi i wciągarki

    Wszędzie tam, gdzie wózki widłowe okazują się niewystarczające, sprawdzą się różnego rodzaju dźwigi i wciągarki. Najczęściej montowane są na stałe i służą oczywiście do transportowania ciężkich ładunków w osi pionowej. Najczęściej wyróżnia się dźwigi osobowe, budowlane oraz towarowe, a także niestandardowe rodzaje podestów umożliwiające transport ładunku o nietypowych gabarytach. Wciągarki z kolei umożliwiają podnoszenie towarów przy użyciu stalowych lin. Wyposażone są w solidny element nośny w postaci ramy i montowane najczęściej także na stałe na płaskich powierzchniach, takich jak ściany, posadzki czy sufity.

  • Ładowarki

    Niezastąpione w przypadku załadunku materiałów sypkich, które przechowywane są luzem. Możemy spotkać się m.in. z ładowarkami stacjonarnymi, przejezdnymi, jednonaczyniowymi, wielonaczyniowymi, taśmowymi.

  • Holowniki elektryczne

    Te najbardziej nowoczesne urządzenia transportu wewnętrznego służą do szybkiego transportowania towarów o znacznych gabarytach i nietypowych rozmiarach oraz kształtach. Do ich bezdyskusyjnych zalet należy zaliczyć pełną kontrolę nad transportowanym ładunkiem, świetną zwrotność oraz kompaktową budowę.

Środki transportu wewnętrznego – jak dobrać odpowiednie

Jak widać, jest w czym wybierać. Tak znaczne zróżnicowanie dostępnych środków transportu wewnątrzzakładowego wiąże się z ogromnym tempem rozwoju przemysłu, handlu i logistyki, a więc również z potrzebą dokładnego dopasowania narzędzi do konkretnych potrzeb każdego wyspecjalizowanego przedsiębiorstwa na rynku. Na jakie aspekty powinniśmy więc zwrócić uwagę przy projektowaniu układu technologicznego magazynu lub hali produkcyjnej oraz organizacji transportu wewnątrzzakładowego?

  • parametry związane z obiektem: powierzchnia, wysokość, konstrukcja itd.,
  • rodzaj i ilość transportowanych towarów,
  • natężenie ruchu,
  • warunki pracy: rodzaj pracy, liczba zmian, liczba pracowników,
  • kwalifikacje pracowników,
  • prognozy rozwojowe przedsiębiorstwa.

Organizacja transportu wewnątrzzakładowego to oczywiście wieloetapowe zadanie wymagające wiedzy, doświadczenia i czasu. Właściwie i starannie dobrane środki transportu magazynowego bez wątpienia będą miały jednak wymierny wpływ na efektywność realizacji zamówień, a tym samym jakość usług świadczonych przez firmę.

Szukasz rozwiązania dla swojej firmy? Sprawdź ofertę na wynajem lub zakup wózków widłowych w Movincar i skontaktuj się z nami: https://movincar.pl/kontakt.

dobor_odpowiednich_srodkow_transportu



  


Zobacz podobne

Załadunek i rozładunek tira wózkiem widłowym

Załadunek i rozładunek tira wózkiem widłowym

Dbałość o płynny przepływ materiałów między producentem a klientem to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa logistycznego. Terminowość i bezpieczeństwo usługi to w tej branży zdecydowane priorytety. Znaczący wpływ na te kwestie ma zwłaszcza jeden z kluczowych etapów łańcucha dostaw – załadunek i rozładunek towaru. To tutaj transport zewnętrzny przenika się z wewnętrznym, a najdrobniejsze niedopatrzenia mogą skutkować znacznymi opóźnieniami. Jak zaplanować sprawny załadunek i rozładunek tira? Kto jest odpowiedzialny za ten proces? Wreszcie kto odpowiada za ewentualne szkody powstałe na tym etapie? Przed wami odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Transport wewnętrzny w magazynie

Transport wewnętrzny w magazynie

Bez sprawnego transportu trudno wyobrazić sobie dobrze funkcjonujące i rozwijające się przedsiębiorstwo. Nie chodzi tutaj tylko o transport zewnętrzny, czyli obsługę ruchu ładunków pomiędzy firmą, jej odbiorcami oraz dostawcami. Jeśli przedsiębiorca nie zadba o dobrze prosperujący transport wewnętrzny, nie może liczyć na to, że firma będzie działać terminowo i skutecznie. Czym zatem jest transport wewnętrzny? Co oznacza to pojęcie w teorii, a jak wygląda w praktyce? Zacznijmy od początku.

Kompletacja zamówień – metody, rodzaje. Jak usprawnić proces?

Kompletacja zamówień – metody, rodzaje. Jak usprawnić proces?

Dzięki optymalizacji procesu kompletacji zamówień możemy wygenerować odczuwalne dla całego przedsiębiorstwa oszczędności. Najważniejszym celem usprawnień jest maksymalne ograniczenie przemieszczanie się pracownika po magazynie, a tym samym skrócenie czasu potrzebnego na skompletowanie zamówienia. Szacuje się bowiem, że we w cyklu funkcjonowania i pracy zarówno małych magazynów, jak i dużych centrów dystrybucyjnych jest to proces, który pochłania ponad połowę wszystkich kosztów operacyjnych. Jak więc usprawnić i poprawić wydajność procesu? Zacznijmy od początku.

Rodzaje magazynów i specyfika poszczególnych obiektów

Rodzaje magazynów i specyfika poszczególnych obiektów

Magazynowanie jest jednym z ważnych ogniw całego procesu logistycznego. Bez niego niemożliwe jest płynne gospodarowanie zasobami w przedsiębiorstwach handlowych, produkcyjnych, a także usługowych. Różnorodne zapotrzebowanie i warunki techniczne sprawiają, że można wyodrębnić rozmaite rodzaje magazynów. Prezentujemy najważniejsze typy konstrukcji i kryteria ich podziału.



powrót do listy

664 984 156