Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Załadunek i rozładunek tira wózkiem widłowym


Dbałość o płynny przepływ materiałów między producentem a klientem to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa logistycznego. Terminowość i bezpieczeństwo usługi to w tej branży zdecydowane priorytety. Znaczący wpływ na te kwestie ma zwłaszcza jeden z kluczowych etapów łańcucha dostaw – załadunek i rozładunek towaru. To tutaj transport zewnętrzny przenika się z wewnętrznym, a najdrobniejsze niedopatrzenia mogą skutkować znacznymi opóźnieniami. Jak zaplanować sprawny załadunek i rozładunek tira? Kto jest odpowiedzialny za ten proces? Wreszcie kto odpowiada za ewentualne szkody powstałe na tym etapie? Przed wami odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Kluczowy etap łańcucha dostaw

Procesy transportu wewnętrznego i zewnętrznego zachodzą niezależnie i właściwie symultanicznie. Rozładunek i załadunek tira to jednak moment kluczowy, w którym te dwie dziedziny chwilowo stykają się ze sobą – towary z transportu zewnętrznego przechodzą do wewnętrznego i odwrotnie. Przez okres trwania załadunku i rozładunku towaru część procesów logistycznych zatrzymuje się: towary przywiezione do magazynu nie są jeszcze rozdysponowane na magazyn, a te gotowe do wysyłki jeszcze nie ruszają w drogę. Pamiętajmy, że z jednej strony mogą to być materiały, na które czekają już odbiorcy, z drugiej jednak komponenty, bez których linia produkcyjna nie może działać prawidłowo. Każdy przestój na tym etapie to zwiększone ryzyko wystąpienia opóźnień na etapach późniejszych. A jak wiadomo potencjalne opóźnienia to straty dla przedsiębiorców – tym zależy przede wszystkim na skuteczności, co w branży logistycznej oznacza bezpieczeństwo i terminowość.

zaladunek_i_rozladunek_wozkiem_widlowym

Jak zaplanować rozładunek i załadunek towaru?

Kierowca tira może zjawić się w wyznaczonym punkcie na czas, jednak przez wcześniejsze opóźnienia przy rozładunku innych tirów jest zmuszony czekać w kolejce ciężarówek. Operatór wózka widłowego, który rozładuje naczepę dużo szybciej niż zostało to zaplanowane, czeka na przyjazd kolejnego tira i nie może podjąć się innych zadań. By uniknąć takich sytuacji, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie rozładunku i załadunku tira wózkiem widłowym. Chodzi przede wszystkim o dokładną datę i godzinę, ale także dokładne miejsce (konkretny dok lub strefa rozładunku/załadunku), orientacyjny czas trwania operacji i wreszcie osoby za nią odpowiedzialne. Dobrze zaplanowanie działania w tym zakresie to nie tylko większe szanse na wykonanie rozładunku i załadunku towaru na czas, ale także większy komfort pracy operatora widlaka, co z kolei przełoży się na mniejsze ryzyko powstania strat.

Kto dokonuje rozładunku i załadunku naczepy?

Dokumentem, który zawiera kluczowe informacje jest umowa o współpracy pomiędzy firmami. W niej powinna znaleźć się również informacja, która ze stron jest odpowiedzialna za rozładunek i załadunek tira. Najczęściej będą to pracownicy przedsiębiorstwa, do którego przyjeżdża naczepa – kierowca w tym czasie będzie najczęściej nadzorował czynności. Zdarzają się również przypadki, w których w rozładunku lub załadunku biorą udział pracownicy obu stron, a także te, w których to przewoźnik – w praktyce najczęściej kierowca tira – zajmuje się załadunkiem i rozładunkiem towaru samodzielnie. Kwestia ta, jako jedna z kilku kluczowych, powinna znaleźć się na liście rzeczy do potwierdzenia już na etapie planowania rozładunku lub załadunku naczepy.

Kto ponosi odpowiedzialność za poniesione straty?

Skoro rozładunek tira czy załadunek naczepy to moment, w którym następuje wymiana towarów pomiędzy współpracującymi firmami, kto powinien ponieść odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe w trakcie? Tutaj odpowiedź jest dość prosta i wiąże się z poprzednim pytaniem: za ewentualne szkody, do których dojdzie w czasie ładowania lub rozładowywania naczepy odpowiada strona odpowiedzialna za te czynności. Należy jednak dodać, że niezależnie od tego, kto ładował towary, to przewoźnik jest odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo podczas transportu. Dlatego też nawet jeśli to strona przyjmująca towary zajmuje się załadunkiem, kierowca powinien nadzorować czynności i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie towarów.

zaladunek_tira_wozkiem_widlowym

Jak przebiega rozładunek i załadunek naczepy?

Zarówno załadunek, jak i rozładunek towaru przebiega z wykorzystaniem wózka widłowego. Uprawniony do tego operator powinien zadbać o odpowiedni dobór pojazdu – znaczenie będą tutaj miały przede wszystkim: udźwig widlaka, wysokość masztu, a także wysokość podnoszenia. Pojazd, którego naczepa jest rozładowywana lub ładowana, musi być unieruchomiony (hamulec ręczny, kliny pod kołami). Jeśli jego silnik nie jest w danym momencie potrzebny, powinien zostać wyłączony. Po rozładunku, a przed kolejnym załadunkiem wnętrze naczepy powinno zostać dokładnie uprzątnięte. Z kolei przed zakończeniem ładowania towary na naczepie muszą zostać zabezpieczone przy użyciu co najmniej dwóch mocowań. Podczas wykonywania czynności warto także zadbać o wyznaczenie specjalnej strefy załadunku tira w celu ograniczenia zagrożenia dla osób postronnych.

Sprzedaż i wynajem wózków widłowych

Jeśli planujesz przeprowadzić rozładunek lub załadunek tira wózkiem widłowym i szukasz odpowiedniej maszyny, świetnie trafiłeś! Oferujemy zarówno sprzedaż, jak i wynajem długo- i krótkoterminowy wózków widłowych różnego rodzaju. Sprawdź pełną ofertę firmy Movincar i skontaktuj się z naszymi doradcami, by omówić warunki współpracy.



  


Zobacz podobne

Ładowanie wózków widłowych – instrukcja, przepisy

Ładowanie wózków widłowych – instrukcja, przepisy

Poprawne ładowanie wózków widłowych to istotna część właściwego użytkowania tych maszyn. Choć współczesne wózki coraz częściej są wyposażone w baterie bezobsługowe, spora część używanych dziś widlaków wymaga regularnego ładowania w odpowiednich warunkach. Jak powinien przebiegać proces ładowania wózków widłowych, co mówią na ten temat przepisy i dlaczego to tak istotne, by na tym etapie zadbać o rzetelną organizację stanowiska do tego przeznaczonego? Przekonajmy się!

Środki transportu wewnętrznego – jakie wybrać?

Środki transportu wewnętrznego – jakie wybrać?

Optymalizacja przepływu towarów przy procesie produkcyjnym i magazynowym w praktyce sprowadza się do wyboru odpowiednich urządzeń transportu bliskiego oraz ich efektywnego wykorzystania. Środki transportu zewnętrznego oczywiście mają równie duże znaczenie, jednak to właśnie prawidłowa organizacja transportu wewnątrzzakładowego będzie miała znaczenie w pierwszej kolejności. Jakie środki transportu wewnętrznego wyróżniamy i jak najlepiej dobrać je do rodzaju oferowanych przez firmę usług?

Wózek widłowy nowy czy używany – który wybrać?

Wózek widłowy nowy czy używany – który wybrać?

Dla niewielkich przedsiębiorstw transportowych, które dopiero startują na rynku, zakup kolejnego wózka widłowego to kwestia czasu, dla gigantów branży – chleb powszedni. Wszędzie, na każdym etapie pojawia się jednak pytanie: postawić na nowy wózek widłowy czy też może zadowolić się używaną maszyną? W niniejszym artykule rozważamy wady i zalety każdego z tych rozwiązań i zastanawiamy się, która opcja sprawdzi się lepiej w zależności od wielkości i charakteru firmy.

Wózki widłowe w różnych branżach – do jakich prac się przydadzą?

Wózki widłowe w różnych branżach – do jakich prac się przydadzą?

Wózki widłowe są wykorzystywane do pracy w wielu różnych gałęziach przemysłu. Ułatwiają codzienną pracę w magazynach, hurtowniach, na placach budowy. W tym wpisie odpowiemy na pytanie, w jakich konkretnie pracach sprawdzą się wózki widłowe i czy to dobre rozwiązanie dla Twojego biznesu.



powrót do listy

664 984 156