Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Dozór techniczny – czym jest i jakie działania obejmuje?


Instytucją, która zajmuje się dozorem technicznym, jest tzw. UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Jakie ma uprawnienia i obowiązki? O tym przeczytacie poniżej.

Czym zajmuje się urząd dozoru technicznego?

Urząd Dozoru Technicznego to jednostka mająca na celu zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania różnych urządzeń technicznych. Poniższa grafika stanowi odpowiedź na pytanie, czym jest dozór techniczny oraz jaki jest cel działań podejmowanych przez urząd dozoru technicznego.

dozór techniczny – czym jest i jakie działania obejmuje

Które urządzenia podlegają dozorowi technicznemu?

Odpowiedź jest prosta: wszystkie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, życia oraz mienia i środowiska na skutek różnych czynników. Typy urządzeń, które podlegają dozorowi, reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 roku w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. W zależności od urządzenia dozór techniczny ma charakter pełny, ograniczony lub uproszczony.

dozór techniczny – czym jest i jakie działania obejmuje

Decyzja zezwalająca na eksploatację urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu

Każdy, kto eksploatuje urządzenie podlegające kontroli, ma obowiązek złożyć do oddziału UDT komplet dokumentów, a wśród nich:

  • wniosek o przeprowadzenie badania technicznego urządzenia, które podlega dozorowi technicznemu,
  • dokumentację techniczną urządzenia,
  • wykaz urządzeń (jeśli decyzja ma dotyczyć większej liczby maszyn).

Jeśli wszystkie kryteria formalne zostaną spełnione, inspektor dozoru technicznego przeprowadzi badanie urządzenia, które będzie obejmowało weryfikację stanu, jego wyposażenia, oznakowania, przeprowadzenia prób technicznych. Jeśli badanie zakończy się pozytywnym wynikiem, wtedy zostaje wydana specjalna decyzja, która zezwoli na eksploatację wózków widłowych czy innych urządzeń oraz ustalona zostanie forma dozoru technicznego.

dozór techniczny – czym jest i jakie działania obejmuje

Najważniejsze zadania dozoru technicznego:

  • przeprowadzanie badań urządzeń technicznych, które podlegają dozorowi (na etapie produkcji oraz eksploatacji),
  • dozór nad naprawami i modernizacją urządzeń,
  • dozór nad wytwarzaniem urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu,
  • potwierdzenie kwalifikacji osób zajmujących się obsługą i konserwacją urządzenia podlegającego dozorowi,
  • ustalanie programów szkoleń dla osób ubiegających się o kwalifikacje do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych.

Rejestracja urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu – poradnik krok po kroku

Aby eksploatacja wózków widłowych czy innych urządzeń podlegających dozorowi technicznemu odbywała się w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej dokumentacji. Oto, jakie kroki należy wykonać.

Złożenie wniosku – do Oddziału UDT o przeprowadzenie badania albo zmianę danych urządzenia. Do wniosku należy dołączyć dwa komplety dokumentacji urządzenia.

Weryfikacja wniosku – rozpatrzenie wniosku, przeprowadzenie badania odbiorczego. Inspektor UDT ustala termin i miejsce przeprowadzenia badania.

Badanie Techniczne – ma na celu sprawdzenie, czy urządzenie może zostać przekazane do bezpiecznej eksploatacji, wykonywane jest przez inspektora UDT.

Decyzja – dobry wynik badania pozwala inspektorowi na wydanie decyzji zezwalającej na eksploatację wózków widłowych lub innych urządzeń. Na jej podstawie przekazywana jest księga rewizyjna urządzenia.

dozór techniczny – czym jest i jakie działania obejmuje

Dozór techniczny dla pełnego bezpieczeństwa

Jeśli masz w firmie wózki widłowe albo podesty ruchome, musisz pamiętać, że niezbędne może okazać się korzystanie z dozoru technicznego. Upewnij się, czy urządzenie, które użytkujesz w firmie, podlega dozorowi  technicznemu. A jeśli zastanawiasz się nad wynajmem lub zakupem urządzeń, które ułatwią i przyspieszą prace budowlane lub logistyczne w Twojej firmie, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: Wózki widłowe w różnych branżach – do jakich prac się przydadzą?  


Zobacz podobne

5 najczęstszych usterek w wózku widłowym

5 najczęstszych usterek w wózku widłowym

Spora inwestycja, ale także znaczny jednorazowy wydatek – oto czym jest dla każdego przedsiębiorcy nowy wózek widłowy. Uszkodzony sprzęt i odkrycie usterek dopiero po zakupie to jednak koszmar każdego z nas. Zepsuty sprzęt często zawodzi i uniemożliwia tym samym efektywną pracę. Jak więc ustrzec się przed tak nieprzyjemną sytuacją? Przede wszystkim poznać najczęstsze usterki, które mogą wystąpić w wózku widłowym. W ten sposób będziemy mogli samodzielnie ocenić stan techniczny pojazdu przed zakupem, a także na bieżąco serwisować najbardziej newralgiczne punkty maszyny.

Resurs wózka widłowego – najważniejsze informacje

Resurs wózka widłowego – najważniejsze informacje

Jak obliczać stopień wykorzystania resursu wózka widłowego i dlaczego jest to tak istotne? W jakich typach pojazdów powinno się wykonywać obliczenia, jakie informacje powinny zostać zawarte, oraz jakie osoby mają do nich dostęp? I ostatecznie, jakie mogą być następstwa niewłaściwie podanych danych oraz w konsekwencje niepoprawnie wyliczonego resursu w wózku widłowym? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu, więc zapraszamy do lektury!

Jak dobrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu?

Jak dobrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu?

Do sprawnego wykonywania prac magazynowych w większości zakładów niezbędne są wózki widłowe. Trudno sobie wyobrazić, by w magazynie można było bez nich sprawnie transportować i składować towary. Właśnie dlatego większość przedsiębiorców już na początku prowadzenia swojej działalności decyduje się na ich zakup lub wynajem. W tym poradniku podpowiemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę w czasie dokonywania wyboru.

Opony do wózków widłowych - rodzaje i wymiana

Opony do wózków widłowych - rodzaje i wymiana

Jakie są rodzaje opon do wózków widłowych i jak kontrolować ich stan? W tym artykule przekażemy niezbędną wiedzę dotyczącą opon stosowanych w wózkach widłowych, która może być przydatna kiedy ogumienie zostanie uszkodzone, ulegnie naturalnemu zużyciu lub kiedy nastanie konieczność wymiany opon z decyzji serwisanta lub inspektora Urzędu Dozoru Technicznego.powrót do listy

664 984 156