Dozór techniczny – czym jest i jakie działania obejmuje?
Dozór techniczny, a właściwie Urząd Dozoru Technicznego, to ważna instytucja, której celem jest zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania różnych urządzeń technicznych. Jakie uprawnienia i obowiązki ma UDT? O tym przeczytacie poniżej.
Czym zajmuje się dozór techniczny?
Jednostki dozoru technicznego, takie jak Urząd Dozoru Technicznego (UDT), pełnią kluczową rolę w zapobieganiu zagrożeniom dla zdrowia, życia, mienia oraz środowiska, wynikającym z działania wielu maszyn i urządzeń technicznych. Działania UDT obejmują szereg zadań i obowiązków, które mają na celu zagwarantowanie, że urządzenia są bezpieczne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Poniższa grafika stanowi odpowiedź na pytanie, czym jest dozór techniczny oraz jaki jest cel działań podejmowanych przez Urząd Dozoru Technicznego.
Jakie urządzenia podlegają dozorowi technicznemu?
Jednym z głównych aspektów dozoru technicznego jest określenie, które urządzenia podlegają temu nadzorowi. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 roku precyzyjnie reguluje rodzaje urządzeń technicznych, które są objęte dozorem technicznym. W zależności od typu urządzenia, możemy wyróżnić różne rodzaje dozoru technicznego, takie jak dozór techniczny pełny, ograniczony lub uproszczony.
Decyzja zezwalająca na eksploatację urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu
Każdy, kto eksploatuje urządzenie podlegające kontroli, ma obowiązek złożyć do oddziału UDT komplet dokumentów, a wśród nich:
- wniosek o przeprowadzenie badania technicznego urządzenia, które podlega dozorowi technicznemu,
- dokumentację techniczną urządzenia,
- wykaz urządzeń (jeśli decyzja ma dotyczyć większej liczby maszyn).
Jeśli wszystkie kryteria formalne zostaną spełnione, inspektor dozoru technicznego przeprowadzi badanie urządzenia, które będzie obejmowało weryfikację stanu, jego wyposażenia, oznakowania, przeprowadzenia prób technicznych. Jeśli badanie zakończy się pozytywnym wynikiem, wtedy zostaje wydana specjalna decyzja, która zezwoli na eksploatację wózków widłowych czy innych urządzeń oraz ustalona zostanie forma dozoru technicznego.
Najważniejsze zadania Urzędu Dozoru Technicznego:
Inspektorzy dozoru technicznego przeprowadzają wiele istotnych działań, w tym:
- przeprowadzanie badań urządzeń technicznych, które podlegają dozorowi (na etapie produkcji oraz eksploatacji),
- dozór nad naprawami i modernizacją urządzeń,
- dozór nad wytwarzaniem urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu,
- potwierdzenie kwalifikacji osób zajmujących się obsługą i konserwacją urządzenia podlegającego dozorowi,
- ustalanie programów szkoleń dla osób ubiegających się o kwalifikacje do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych.
Rejestracja urządzeń objętych dozorem technicznym – krok po kroku
Aby eksploatacja wózków widłowych czy innych urządzeń podlegających dozorowi technicznemu odbywała się w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej dokumentacji. Proces ten obejmuje kilka kroków:
- Złożenie wniosku – wniosek o przeprowadzenie badania urządzenia lub zmianę danych urządzenia składany jest do Oddziału UDT wraz z dokumentacją.
- Weryfikacja wniosku – rozpatrzenie wniosku, przeprowadzenie badania odbiorczego oraz ustalenie terminu i miejsca przeprowadzenia badania.
- Badanie techniczne – inspektor dozoru technicznego przeprowadza badanie, sprawdzając, czy urządzenie może być przekazane do bezpiecznej eksploatacji.
- Decyzja – po pozytywnym wyniku badania, inspektor wydaje decyzję zezwalającą na eksploatację urządzenia. Księga rewizyjna urządzenia jest przekazywana na podstawie tej decyzji.
Dozór techniczny dla pełnego bezpieczeństwa
Dozór techniczny odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i sprawności różnych urządzeń technicznych. Jeśli masz w firmie wózki widłowe albo podesty ruchome, musisz pamiętać, że niezbędne może okazać się korzystanie z UDT. Upewnij się, czy urządzenie, które użytkujesz w firmie, podlega dozorowi technicznemu. A jeśli zastanawiasz się nad wynajmem lub zakupem urządzeń, które ułatwią i przyspieszą prace budowlane lub logistyczne w Twojej firmie, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: Wózki widłowe w różnych branżach – do jakich prac się przydadzą?
Zobacz podobne
Ładowanie wózków widłowych – instrukcja, przepisy
Poprawne ładowanie wózków widłowych to istotna część właściwego użytkowania tych maszyn. Choć współczesne wózki coraz częściej są wyposażone w baterie bezobsługowe, spora część używanych dziś widlaków wymaga regularnego ładowania w odpowiednich warunkach. Jak powinien przebiegać proces ładowania wózków widłowych, co mówią na ten temat przepisy i dlaczego to tak istotne, by na tym etapie zadbać o rzetelną organizację stanowiska do tego przeznaczonego? Przekonajmy się!
5 najczęstszych usterek w wózku widłowym
Spora inwestycja, ale także znaczny jednorazowy wydatek – oto czym jest dla każdego przedsiębiorcy nowy wózek widłowy. Uszkodzony sprzęt i odkrycie usterek dopiero po zakupie to jednak koszmar każdego z nas. Zepsuty sprzęt często zawodzi i uniemożliwia tym samym efektywną pracę. Jak więc ustrzec się przed tak nieprzyjemną sytuacją? Przede wszystkim poznać najczęstsze usterki, które mogą wystąpić w wózku widłowym. W ten sposób będziemy mogli samodzielnie ocenić stan techniczny pojazdu przed zakupem, a także na bieżąco serwisować najbardziej newralgiczne punkty maszyny.
Resurs wózka widłowego – najważniejsze informacje
Jak obliczać stopień wykorzystania resursu wózka widłowego i dlaczego jest to tak istotne? W jakich typach pojazdów powinno się wykonywać obliczenia, jakie informacje powinny zostać zawarte, oraz jakie osoby mają do nich dostęp? I ostatecznie, jakie mogą być następstwa niewłaściwie podanych danych oraz w konsekwencje niepoprawnie wyliczonego resursu w wózku widłowym? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu, więc zapraszamy do lektury!
Jak dobrać odpowiedni wózek widłowy do magazynu?
Do sprawnego wykonywania prac magazynowych w większości zakładów niezbędne są wózki widłowe. Trudno sobie wyobrazić, by w magazynie można było bez nich sprawnie transportować i składować towary. Właśnie dlatego większość przedsiębiorców już na początku prowadzenia swojej działalności decyduje się na ich zakup lub wynajem. W tym poradniku podpowiemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę w czasie dokonywania wyboru.
Opony do wózków widłowych - rodzaje i wymiana
Jakie są rodzaje opon do wózków widłowych i jak kontrolować ich stan? W tym artykule przekażemy niezbędną wiedzę dotyczącą opon stosowanych w wózkach widłowych, która może być przydatna kiedy ogumienie zostanie uszkodzone, ulegnie naturalnemu zużyciu lub kiedy nastanie konieczność wymiany opon z decyzji serwisanta lub inspektora Urzędu Dozoru Technicznego.