Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Ładowanie wózków widłowych – instrukcja, przepisy


Poprawne ładowanie wózków widłowych to istotna część właściwego użytkowania tych maszyn. Choć współczesne wózki coraz częściej są wyposażone w baterie bezobsługowe, spora część używanych dziś widlaków wymaga regularnego ładowania w odpowiednich warunkach. Jak powinien przebiegać proces ładowania wózków widłowych, co mówią na ten temat przepisy i dlaczego to tak istotne, by na tym etapie zadbać o rzetelną organizację stanowiska do tego przeznaczonego? Przekonajmy się!

Akumulatory do wózków widłowych – podstawowe informacje

Akumulator, czyli bateria trakcyjna to jeden z najważniejszych komponentów każdego wózka widłowego. Jego moc i pojemność to parametry, od których zależy czas i wydajność pracy maszyny. W zależności od producenta oraz modelu wózka stosuje się różne rodzaje akumulatorów o wysokiej jakości i wytrzymałości nie tylko na zużycie, ale także na działanie czynników zewnętrznych. W każdym przypadku kluczowe jednak będzie prawidłowe eksploatowanie baterii, a więc także jej ładowanie. Podstawowy podział akumulatorów do wózków widłowych to ten na akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz żelowe. Różnią się one konstrukcją, trwałością, wygodą eksploatacji czy wreszcie ceną. Stosuje się je zarówno jako komponent rozruchowy w maszynach spalinowych, jak i źródło zasilania w wózkach elektrycznych.

  • Akumulatory kwasowo-ołowiowe

    Mniej nowoczesny i mniej trwały typ akumulatorów; zawierają ciekły elektrolit, który należy okresowo uzupełniać.
  • Akumulatory żelowe

    Trwalsze i wygodniejsze w użytkowaniu; zawierają elektrolit w formie żelu, którego nie trzeba uzupełniać; wykazują odporność na działanie rdzy oraz powstawanie zwarć.

Podstawowe ryzyko, jakie wiąże się z ładowaniem wózków widłowych dotyczy ryzyka wycieku wspomnianego elektrolitu, a także nadmiernego wzrostu temperatury sprzętu, parowania wody czy też wydzielania się groźnego gazu. Dlatego też ładowanie akumulatorów powinno odbywać się w określonych okolicznościach i z zachowaniem podstawowych środków ostrożności.

ladowanie_wozkow_widlowych

Akumulatory wózków widłowych – nowsze rozwiązania

Spora część współczesnych wózków widłowych jest wyposażona w specjalne akumulatory litowo-jonowe. Nie wymagają one tak czujnego nadzoru, ponieważ nie są wyposażone w ciekły elektrolit, który może wypłynąć podczas użytkowania lub ładowania. Samo ładowanie wózków widłowych z takim akumulatorem jest również dużo łatwiejsze, ponieważ nie trzeba obawiać się działania substancji szkodliwych. Jeszcze jedno udogodnienie spotykane często w produkowanych dzisiaj wózkach widłowych to wbudowany specjalny prostownik dopasowany do określonego typu baterii – umożliwia ładowanie akumulatora w hali magazynowej lub produkcyjnej, ponieważ stwarza minimalne zagrożenie.

wozki_widlowe_zaladunek

Ładowanie wózków akumulatorowych – przepisy

Dokumentem, który opisuje warunki ładowania wózków widłowych jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Według przepisów osobne stanowisko przeznaczone do ładowania akumulatora powinno być przygotowane pod kątem:

  • zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych
  • odpowiedniego oznakowania
  • wentylacji ogólnej
  • łatwego dostępu do środków przeciwpożarowych.

Poza tym przestrzeń wydzielona specjalnie do ładowania wózków widłowych musi spełniać dodatkowe kryteria. Minimalna wysokość pomieszczenia to 2 m, z kolei jego metraż powinien być na tyle duży, by pracownicy mieli łatwy dostęp do każdej sekcji. Ściany i posadzka pomieszczenia powinny być pokryte kwasoodpornym materiałem i odpowiednio oświetlone. Bardzo ważne, by w każdym takim pomieszczeniu w widocznym miejscu znajdowała się instrukcja ładowania wózków akumulatorowych i kwasoodporny sprzęt ochronny, a także dostęp do bieżącej wody.

Kiedy ładować akumulator wózka widłowego?

Czas ładowania akumulatora zależy od wielu czynników, m.in. jego rodzaju, stopnia zużycia akumulatora, a także warunków atmosferycznych. Baterie litowo-jonowe mogą być podłączone do ładowania w dowolnym momencie, na dowolny okres czasu, podczas gdy w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych zaleca się, by podłączać je do ładowania tylko po uprzednim wyładowaniu do ok. 30% i pozostawić do pełnego naładowania. Szczegółowych informacji w tym zakresie należy zawsze szukać w instrukcji ładowania konkretnego wózka widłowego.

Skontaktuj się z nami!

Masz pytania dotyczące ładowania twojego wózka widłowego? Może jesteś zainteresowany wynajmem lub kupnem takiej maszyny? Firma Movincar oferuje kompleksowe usługi z zakresu sprzedaży i wynajmu wózków widłowych topowych producentów. Działamy na terenie całej Polski. Jeśli masz wątpliwości, doradzimy ci również w kwestii wyboru maszyny, a także jej bezpiecznego użytkowania. Skontaktuj się z nami!



  


Zobacz podobne

Załadunek i rozładunek tira wózkiem widłowym

Załadunek i rozładunek tira wózkiem widłowym

Dbałość o płynny przepływ materiałów między producentem a klientem to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa logistycznego. Terminowość i bezpieczeństwo usługi to w tej branży zdecydowane priorytety. Znaczący wpływ na te kwestie ma zwłaszcza jeden z kluczowych etapów łańcucha dostaw – załadunek i rozładunek towaru. To tutaj transport zewnętrzny przenika się z wewnętrznym, a najdrobniejsze niedopatrzenia mogą skutkować znacznymi opóźnieniami. Jak zaplanować sprawny załadunek i rozładunek tira? Kto jest odpowiedzialny za ten proces? Wreszcie kto odpowiada za ewentualne szkody powstałe na tym etapie? Przed wami odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Prace serwisowe przy wózku widłowym – jakie usługi możesz nam zlecić?

Prace serwisowe przy wózku widłowym – jakie usługi możesz nam zlecić?

Praca przy użyciu maszyny, która jest sprawna i działa dokładnie tak, jak sobie tego zażyczymy, a więc której możemy być pewni – to czysta przyjemność. Problemy jednak pojawiają się w momencie, kiedy wózek widłowy zaczyna wykazywać rozmaite usterki. Profesjonalny i – co najważniejsze – zaufany serwis to w takiej sytuacji podstawa. W Movincar wiemy doskonale, jak istotną rolę w życiu każdego pojazdu odgrywa jego regularne serwisowanie. Jakie usługi możesz nam zlecić?

Dozór techniczny – czym jest i jakie działania obejmuje?

Dozór techniczny – czym jest i jakie działania obejmuje?

Dozór techniczny, a właściwie Urząd Dozoru Technicznego, to ważna instytucja, której celem jest zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania różnych urządzeń technicznych. Jakie uprawnienia i obowiązki ma UDT? O tym przeczytacie poniżej.



powrót do listy

664 984 156