Psychotesty na wózki widłowe – jak wyglądają i kto musi je mieć?
Praca na stanowisku operatora wózka widłowego wymaga weryfikacji odpowiednich predyspozycji kandydatów. W grę wchodzi tutaj bowiem nie tylko podnoszenie ciężkich ładunków na znaczne wysokości, ale także operowanie pojazdem w wąskich i zatłoczonych pomieszczeniach. Praca operatora widlaka jest stosunkowo dobrze płatna, jednak wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i ryzykiem, a więc i stresem na co dzień. Do rozpoczęcia bezpiecznej oraz skutecznej pracy na tym stanowisku niezbędne jest przejście specjalnych psychotestów na wózki widłowe. Na czym polegają, ile trwają, a także jak się do nich przygotować?
Czym są psychotesty na wózki widłowe?
Jeśli zamierzasz rozpocząć pracę jako operator wózka widłowego, nie unikniesz przejścia psychotestów na wózek widłowy. To nic innego jak badania psychologiczne określające twoje zdolności do wykonywania pracy w tym zawodzie. Są one przeprowadzane przez wykwalifikowanych i uprawnionych do tego psychologów i mają na celu sprawdzenie, czy spełniasz podstawowe wymagania na to stanowisko, a także odpowiedzenie na bazowe pytania:
Jak wyglądają psychotesty na wózki widłowe?
- Przeprowadzenie psychotestów z reguły trwa od 30 do 90 minut. Czas trwania badań jest uzależniony m.in. od szczegółowego profilu stanowiska pracy (np. operator wózka wysokiego składowania, operator wózka podnośnikowego typu stacker itd.) czy predyspozycji samego badanego. Na czym polegają psychotesty na wózek widłowy? Badania z reguły zazwyczaj składają się z kilku etapów i mają na celu wydanie końcowej opinii dotyczącej zdolności lub niezdolności do wykonywania pracy.
- Testy w formie pisemnej
Poprzez ankiety, kwestionariusze i testy pisemne lekarz jest w stanie zbadać osobowość badanego, jego zdolność do koncentracji oraz umiejętności do pracy pod presją czasu. - Badania aparaturowe
Na tym etapie, przy użyciu odpowiednio dobranej aparatury, lekarz sprawdza m.in. odporność na zmęczenie, czas reakcji na bodźce oraz koordynację ruchową kandydata. - Rozmowa z psychologiem
Podczas wywiadu z osoba badaną lekarz sprawdza jej podstawowe kompetencje, określa, czy nie będzie stanowiła zagrożenia dla siebie i osób postronnych oraz ustala, jak poradzi sobie w sytuacjach stresowych. - Podsumowanie
Po przejściu przez kandydata powyższych etapów psychotestów na wózek widłowy lekarz podsumowuje zebrane informacje i wydaje ogólną opinię na temat jego predyspozycji do pracy na stanowisku operatora wózka widłowego.
Ile są ważne psychotesty na wózek widłowy?
Pomyślne przejście psychotestów na wózki widłowe nie oznacza, że już nigdy nie będziesz musiał ich powtarzać. Jeżeli lekarz przeprowadzający badanie nie zaleci inaczej, psychotesty należy powtarzać co 5 lat. Wyjątek stanowi sytuacja, w której badany przekroczył 60. rok życia: ze względu na możliwe większe problemy z koncentracją, czasem reakcji na bodźce czy ogólną kondycją psychofizyczną, w takim przypadku zazwyczaj zaleca się częstsze przeprowadzanie badań.
Psychotesty na wózek widłowy – jak się przygotować?
Psychotesty na wózki widłowe nie wymagają od kandydatów szczególnego przygotowania. To badania mające na celu sprawdzenie twoich wrodzonych umiejętności, ogólnych uwarunkowań psychologicznych i naturalnych predyspozycji do wykonywania pracy z użyciem danej maszyny, a tych, jak wiadomo, nie da się wyuczyć z dnia na dzień. Do badań przystąp więc wypoczęty, trzeźwy i w ogólnej dobrej kondycji psycho-fizycznej. W dniu badania pamiętaj o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości, a także okularów, soczewek oraz aparatu słuchowego – jeśli używasz ich na co dzień. Nie zapomnij także o skierowaniu na psychotesty na wózek widłowy od pracodawcy, jeśli takowe zostało wydane.
Kiedy psychotesty na wózki widłowe są konieczne?
Właściwie każdy, kto zamierza pracować na stanowisku operatora wózka widłowego dowolnego rodzaju prędzej czy później będzie musiał przejść przez etap psychotestów na wózek widłowy. Wyjątek stanowi ręczny wózek paletowy – jego obsługa nie wymaga uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego – choć również tutaj pracodawca lub lekarz medycyny pracy może skierować pracownika na takie badania, np. w sytuacji obniżenia koncentracji czy spadku jego wydajności. Do tematu psychotestów na wózek widłowy warto więc podejść bez zbędnych obaw i potraktować to badanie jako niezbędny etap rozwoju zawodowego, który istotnie zmniejsza szanse wystąpienia sytuacji zagrożenia podczas pracy.
Wybierz wózek widłowy dla siebie!
Ukończyłeś kurs operatora, przeszedłeś psychotesty na wózek widłowy, a teraz szukasz maszyny dla siebie? Może jako pracodawca wysłałeś na badania kilku nowych pracowników i potrzebujesz uzupełnić flotę pojazdów o kilka egzemplarzy? Sprawdź pełną ofertę firmy Movincar: proponujemy sprzedaż i wynajem wózków widłowych topowych producentów z całego świata. Skontaktuj się z nami i daj znać, czego potrzebujesz – nasi doradcy dopasują rozwiązanie do twoich wymagań.
Zobacz podobne
Rodzaje zabezpieczeń w wózkach widłowych
Użytkowanie widlaka w niektórych okolicznościach może być niebezpieczne. Za sprawą rozmaitych zabezpieczeń w wózku widłowym ryzyko wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia operatora jest jednak zredukowane do absolutnego minimum. I dodajmy, że nie chodzi nam tutaj o zabezpieczenie w postaci kasku na głowie operatora czy odblaskowej kamizelki – choć te środki ochrony indywidualnej są równie istotne dla bezpieczeństwa operatora co elektryczne czy hydrauliczne zabezpieczenia maszyny. Przed wami kilka słów o podstawowych rodzajach zabezpieczeń wózka widłowego, które chronią operatora podczas jego codziennej pracy, jak również osoby postronne.
Karetka wózka widłowego – co to jest i do czego służy?
Spośród wszystkich elementów, z których składa się każdy widlak, na szczególną uwagę zasługuje karetka wózka widłowego. Przy omawianiu tych pojazdów najczęściej wspomina się o maszcie, widłach czy napędzie maszyny. Tymczasem to właśnie karetka wózka widłowego odpowiada nie tylko za ruch towarów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo operatora. Do czego służy ten element konstrukcyjny, dlaczego jest tak istotny i wreszcie jak o niego dbać, by zapewnić długie życie maszynie i bezpieczeństwo pracy operatora?
Załadunek i rozładunek tira wózkiem widłowym
Dbałość o płynny przepływ materiałów między producentem a klientem to podstawa prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa logistycznego. Terminowość i bezpieczeństwo usługi to w tej branży zdecydowane priorytety. Znaczący wpływ na te kwestie ma zwłaszcza jeden z kluczowych etapów łańcucha dostaw – załadunek i rozładunek towaru. To tutaj transport zewnętrzny przenika się z wewnętrznym, a najdrobniejsze niedopatrzenia mogą skutkować znacznymi opóźnieniami. Jak zaplanować sprawny załadunek i rozładunek tira? Kto jest odpowiedzialny za ten proces? Wreszcie kto odpowiada za ewentualne szkody powstałe na tym etapie? Przed wami odpowiedzi na te i wiele innych pytań.