Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Rodzaje zabezpieczeń w wózkach widłowych


Użytkowanie widlaka w niektórych okolicznościach może być niebezpieczne. Za sprawą rozmaitych zabezpieczeń w wózku widłowym ryzyko wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia operatora jest jednak zredukowane do absolutnego minimum. I dodajmy, że nie chodzi nam tutaj o zabezpieczenie w postaci kasku na głowie operatora czy odblaskowej kamizelki – choć te środki ochrony indywidualnej są równie istotne dla bezpieczeństwa operatora co elektryczne czy hydrauliczne zabezpieczenia maszyny. Przed wami kilka słów o podstawowych rodzajach zabezpieczeń wózka widłowego, które chronią operatora podczas jego codziennej pracy, jak również osoby postronne.

Praca przy użyciu wózka widłowego a potencjalne zagrożenia

Praca przy użyciu wózka widłowego polega na przewożeniu nierzadko bardzo ciężkich towarów z miejsca na miejsce oraz podnoszenia ich na znaczne wysokości. Zagrożenie, na jakie narażony jest operator to więc przede wszystkim uderzenie przez spadający ładunek (dodajmy, że transport materiałów najczęściej odbywa się w ciasnych przestrzeniach, łatwo więc potrącić wózkiem przedmioty znajdujące się w pobliżu), ale także kolizja z innym pojazdem lub potrącenie osoby postronnej.

rodzaje_zabezpieczenn_w_wozkach

Przed wszystkimi wspomnianymi zagrożeniami operatora chronią różnego rodzaju zabezpieczenia wózka widłowego: te mechaniczne w postaci kraty ochronnej czy hamulców, hydrauliczne w postaci zaworów, elektryczne – np. rozmaite bezpieczniki czy wreszcie sygnały dźwiękowe i świetlne. Takie wyposażenie każdego wózka widłowego to konieczność nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo operatora i osób postronnych, ale także ze względów ekonomicznych. W końcu zabezpieczenia w wózku widłowym takie jak chociażby ograniczenie wychylenia masztu czy automatyczne ograniczenie prędkości podczas zakręcania chronią także przewożony ładunek, wyposażenie obiektu i wreszcie sam pojazd.

Zabezpieczenia mechaniczne wózka widłowego

Do zabezpieczeń mechanicznych wózka zaliczamy przede wszystkim wspomnianą już kratę ochronną karetki na płycie czołowej oraz dach ochronny. Te elementy konstrukcyjne zabezpieczają osobę kierującą pojazdem przed uderzeniem spadającym ładunkiem. Tutaj warto wspomnieć również o hamulcach: zasadniczym (nożnym) oraz postojowym. Zadaniem tego pierwszego jest spowolnienie pojazdu podczas jazdy, co umożliwia operatorowi płynne i bezpieczne poruszanie się pojazdem oraz błyskawiczną reakcję na sytuację zaistniałą na drodze. Hamulec postojowy z kolei jest używany do unieruchomienia maszyny podczas postoju lub parkowania.

Zabezpieczenia hydrauliczne wózka widłowego

Układ hydrauliczny to jeden z podstawowych układów każdego wózka widłowego – umożliwia sprawne i bezpieczne podnoszenie ładunków na znaczną wysokość, a także utrzymywanie palet na widłach bez obaw o ich samowolne opuszczanie się. Zabezpieczenia hydrauliczne w wózkach widłowych to przede wszystkim zawory bezpieczeństwa: jeden umieszczony w bloku rozdzielcza, drugi przed rozdzielaczem. Standardowo zawory są zamknięte, jednak w określonych okolicznościach otwierają się samoczynnie, co służy wyrównaniu ciśnienia oleju hydraulicznego i przekłada się zapewnienie bezpieczeństwa operatorowi i osobom postronnym, a także wydajności maszyny.

objawy_uszkodzonej_hydrauliki

Zabezpieczenia elektryczne wózka widłowego

Postęp technologiczny i coraz nowsze maszyny pojawiające się na rynku powodują, że stykamy się z coraz bardziej zaawansowanymi elektronicznymi zabezpieczeniami pojazdów. Wspomnieliśmy już o rozmaitych bezpiecznikach, których funkcją jest automatyczne wyłączenie obwodów w sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu systemu. Za przykład mogą posłużyć bezpieczniki topikowe, które zapobiegają wszelkim zwarciom i przeciążeniom oraz bezpieczniki termiczne, które z kolei dezaktywują maszynę po przekroczeniu danej temperatury. Elektryczne zabezpieczenia wózka widłowego dotyczą także stacyjki: dzięki nim pojazd może zostać uruchomiony tylko przez osobę do tego uprawnioną. Warto tutaj wspomnieć również czujniki cofania, mechanizmy uniemożliwiające gwałtowne ruszenie z miejsca czy wyłączniki awaryjne.

Sygnały dźwiękowe i świetlne

Formą zabezpieczenia przed spowodowaniem wypadku jest również sygnalizacja dźwiękowa i świetlna, w jaką wyposażony jest każdy wózek widłowy. Dźwięki i światło informują nie tylko o rozpoczęciu podnoszenia ładunku, ale także o kierunku poruszania się pojazdu. Wystarczy wspomnieć sygnał dźwiękowy (tzw. klakson) i sygnał cofania – te służą głównie jako elementy ostrzegawcze dla osób poruszających się w pobliżu maszyny. Elementy takie jak wskaźnik stopnia naładowania baterii, wskaźnik udźwigu masy czy wysokości podnoszenia z kolei informują operatora o poprawności przebiegu danego procesu.

Postaw na bezpieczeństwo!

Jak widać odpowiednio zaprojektowane do pracy wózki widłowe umożliwiają nie tylko maksimum wydajności, ale także bezpieczeństwo – przynajmniej w kilku wymiarach. Wszystkie zabezpieczenia wózka widłowego to komfort operatora i osób postronnych, ochrona mienia, jakim jest zarówno sam pojazd, jak również wyposażenie obiektu i wreszcie solidna gwarancja trwałości dla przewożonego towaru. Jeśli szukasz maszyny do zakupu lub wynajmu, skontaktuj się z nami. Wszystkie wózki widłowe dostępne w ofercie firmy Movincar wyposażone są w niezbędne zabezpieczenia każdego rodzaju, co umożliwia sprawną i bezpieczną pracę.



  


Zobacz podobne

Jakie wózki widłowe wybrać dla rolnictwa?

Jakie wózki widłowe wybrać dla rolnictwa?

Myśląc o wózkach widłowych, najczęściej wyobrażamy sobie magazyny, hale produkcyjne, sklepy wielkopowierzchniowe czy place budowy. Tymczasem widlaki coraz powszechniej wykorzystuje się również w gospodarstwach rolnych. Znikają te najmniejsze, pojawia się z kolei coraz więcej średnich i dużych gospodarstw rolnych, które chętnie rozbudowują swoje parki maszynowe. Z tego względu stale rozszerza się oferta widlaków rolniczych skierowanych do rolników, sadowników i pracowników pokrewnych segmentów. Jakie wózki widłowe sprawdzają się tutaj najlepiej?

Gospodarka magazynowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Gospodarka magazynowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Nieustanny rozwój rynku oraz potrzeba spełnienia rosnących wymagań klientów zmusza firmy z branży dystrybucyjnej do utrzymania odpowiedniego tempa. W tej sytuacji efektywna gospodarka magazynowa powinna stanowić priorytet w każdej firmie tego rodzaju. Jak sprawdzić wydajność zarządzania magazynem w obrębie przedsiębiorstwa, a także jak ją usprawnić, przede wszystkim jednak co to właściwie jest gospodarka magazynowa? W tym tekście odpowiadamy na te i wiele innych pytań!

Prace serwisowe przy wózku widłowym – jakie usługi możesz nam zlecić?

Prace serwisowe przy wózku widłowym – jakie usługi możesz nam zlecić?

Praca przy użyciu maszyny, która jest sprawna i działa dokładnie tak, jak sobie tego zażyczymy, a więc której możemy być pewni – to czysta przyjemność. Problemy jednak pojawiają się w momencie, kiedy wózek widłowy zaczyna wykazywać rozmaite usterki. Profesjonalny i – co najważniejsze – zaufany serwis to w takiej sytuacji podstawa. W Movincar wiemy doskonale, jak istotną rolę w życiu każdego pojazdu odgrywa jego regularne serwisowanie. Jakie usługi możesz nam zlecić?



powrót do listy

664 984 156