Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Jakie wózki widłowe wybrać dla rolnictwa?


Myśląc o wózkach widłowych, najczęściej wyobrażamy sobie magazyny, hale produkcyjne, sklepy wielkopowierzchniowe czy place budowy. Tymczasem widlaki coraz powszechniej wykorzystuje się również w gospodarstwach rolnych. Znikają te najmniejsze, pojawia się z kolei coraz więcej średnich i dużych gospodarstw rolnych, które chętnie rozbudowują swoje parki maszynowe. Z tego względu stale rozszerza się oferta widlaków rolniczych skierowanych do rolników, sadowników i pracowników pokrewnych segmentów. Jakie wózki widłowe sprawdzają się tutaj najlepiej?

Do czego przydają się wózki widłowe rolnicze?

Wszechstronne i dostosowane do trudnych warunków pracy wózki widłowe rolnicze to spore ułatwienie w wielu dziedzinach rolnictwa: uprawa roślin, hodowla zwierząt, sadownictwo, szkółkarstwo, sortowanie towarów i wiele innych. Maszyny tego rodzaju mogą być używane zarówno w polu, jak i w obrębie obejścia. Sprawdzą się nie tylko przy załadunku i rozładunku materiałów, odbieraniu zbiorów z sortowni i ich transporcie na samochody dostawcze, ale także doskonale podczas prac terenowych takich jak zwożenie i układanie plonów w magazynie po żniwach, a także podczas rutynowych prac wykonywanych w kurnikach, stajniach czy chlewni.

wozki_widlowe_dla_rolnictwa

Jeśli w ramach działalności rolniczej wózek widłowy przyda ci się głównie do obsługi towarów na zabezpieczonym i odpowiednio przygotowanym terenie magazynu lub chłodni, klasyczna, najprostsza maszyna zapewne wystarczy. Ze względu na charakter większości prac rolniczych typowe wózki widłowe tutaj mogą się jednak okazać niewystarczające. Jeśli więc zależy ci na bardziej uniwersalnym widlaku, który poradzi sobie również w terenie, powinieneś zwrócić na kilka najważniejszych parametrów technicznych pojazdu.

Widlak rolniczy – na co zwrócić uwagę?

Moc wózka widłowego zawsze będzie miała zasadnicze znaczenie. Zazwyczaj maksymalny udźwig maszyn dedykowanych do pracy w terenie wynosi 2–5 ton, jednak najmocniejsze widlaki będą w stanie unieść materiały o wadze nawet 7 ton. Ten parametr, jak również rodzaj zasilania warto dopasować do okoliczności codziennej pracy, a także indywidualnych potrzeb. Wybierając jednak wózek widłowy rolniczy, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów. Oto one!

  • Napęd i opony
    Zdecydowanie najważniejszym aspektem technicznym wózków widłowych rolniczych będzie ich przygotowanie do przemieszczania się w terenie. Widlak powinien móc swobodnie poruszać się po nierównym i nieutwardzonym podłożu. Powinien także posiadać duży prześwit podłużny oraz większe koła wyposażone w terenowe opony z bardziej agresywnym bieżnikiem, by umożliwiał sprawne manewrowanie na nierównej i często śliskiej nawierzchni. Warto także rozważyć wybór widlaka wyposażonego w napęd na 4 koła w celu usprawnienia pracy w terenie.
  • Stabilna konstrukcja
    Warto również zwrócić uwagę na ogólną konstrukcję widlaka. Większy maksymalny udźwig maszyny, to również większe naprężenia, a więc również większe potencjalne niebezpieczeństwo w sytuacji nieszczęśliwego wypadku. Masywna konstrukcja i solidna rama maszyny to nie tylko gwarancja skuteczności, ale także codziennego bezpieczeństwa w terenie.

    widlaki_rolnictwo

  • Zadaszenie i ogrzewanie kabiny operatora
    Większość prac rolniczych wiąże się z aktywnością na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Ta zaś lubi być kapryśna. Dlatego też niezbędnym minimum będzie zadaszenie dla operatora, a w miarę możliwości zamknięta i ogrzewana kabina z regulowanym fotelem i wygodnym rozmieszczeniem przełączników operacyjnych.
  • Możliwości rozbudowy
    Jeśli zależy nam na wszechstronnym zastosowaniu wózka widłowego w gospodarstwie rolnym, warto również zwrócić uwagę na dostępność sprzętu uzupełniającego do danego rodzaju pojazdu. Dodatkowe pługi, chwytaki, wagi czy obrotnice pozwolą rozszerzyć zastosowanie maszyny i szybko dopasować jej funkcje do aktualnych potrzeb.

Gospodarstwo rolne – jaki wózek wybrać?

Wszystkie powyższe rozważania sprowadzają nas do najważniejszego pytania praktycznego: jaki wózek wybrać do prac w gospodarstwie rolnym? Tutaj oczywiście nie ma rozwiązania idealnego, a wybór maszyny dobrze jest gruntownie przemyśleć i dopasować do potrzeb gospodarstwa. Jeśli jednak potrzebna jest silna i wszechstronna maszyna, ze względu na przystosowanie do użytkowania w trudnym terenie, zastosowanie opon szerokobieżnikowych, duży udźwig maksymalny, napęd na obie osie i kilka innych usprawnień, zdecydowanie najlepszym wyjściem wydają się wózki widłowe terenowe.

Potrzebujesz porady?

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem lub wynajmem wózka widłowego na potrzeby gospodarstwa rolnego? Masz jakiekolwiek pytania w związku z tym tematem? Może potrzebujesz porady? Skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej. Nasi doradcy chętnie pomogą, rozważymy dostępne opcje i wspólnie na pewno znajdziemy optymalne rozwiązanie.



  


Zobacz podobne

Rodzaje zabezpieczeń w wózkach widłowych

Rodzaje zabezpieczeń w wózkach widłowych

Użytkowanie widlaka w niektórych okolicznościach może być niebezpieczne. Za sprawą rozmaitych zabezpieczeń w wózku widłowym ryzyko wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia operatora jest jednak zredukowane do absolutnego minimum. I dodajmy, że nie chodzi nam tutaj o zabezpieczenie w postaci kasku na głowie operatora czy odblaskowej kamizelki – choć te środki ochrony indywidualnej są równie istotne dla bezpieczeństwa operatora co elektryczne czy hydrauliczne zabezpieczenia maszyny. Przed wami kilka słów o podstawowych rodzajach zabezpieczeń wózka widłowego, które chronią operatora podczas jego codziennej pracy, jak również osoby postronne.



powrót do listy

664 984 156