Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Gospodarka magazynowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć


Nieustanny rozwój rynku oraz potrzeba spełnienia rosnących wymagań klientów zmusza firmy z branży dystrybucyjnej do utrzymania odpowiedniego tempa. W tej sytuacji efektywna gospodarka magazynowa powinna stanowić priorytet w każdej firmie tego rodzaju. Jak sprawdzić wydajność zarządzania magazynem w obrębie przedsiębiorstwa, a także jak ją usprawnić, przede wszystkim jednak co to właściwie jest gospodarka magazynowa? W tym tekście odpowiadamy na te i wiele innych pytań!

Gospodarka magazynowa – definicja

Zagadnienie gospodarki magazynowej to dość szerokie pojęcie, które obejmuje m.in. czynności organizacyjne i techniczne, odpowiednie środki techniczne i technologiczne czy wreszcie czynności z zakresu prawidłowego przechowywania towarów magazynowych. Jeśli jednak chcielibyśmy wyłuskać ogólną definicję pojęcia, mogłaby ona brzmieć następująco:

gospodarka_magazynowa

Kiedy mówimy więc o gospodarce magazynowej, z jednej strony będą nas interesować osobne procesy logistyczne takie jak składowanie towarów, funkcjonalność infrastruktury magazynowej czy też system zarządzania. Z drugiej jednak strony będziemy rozważać je jako elementy większej układanki i skupiać się na zależnościach pomiędzy nimi. Działanie gospodarki magazynowej najlepiej jest analizować w trzech zasadniczych zakresach:

  • strategicznym
  • taktycznym
  • operacyjnym.

Do pierwszego z nich zakwalifikujemy zapotrzebowanie na konkretną powierzchnię magazynową bazujące na strategii danej organizacji i dostępnych danych rynkowych. Drugi będzie zawierał wszystkie szczegółowe informacje dotyczące m.in. lokalizacji magazynu względem potencjalnych kontrahentów, wyposażenia magazynu, metod magazynowania czy zatrudniania pracowników. Do trzeciego zaliczymy całość procesów decyzyjnych mających wpływ na poprawne i efektywne funkcjonowanie magazynu.

Gospodarka magazynowa i jej zadania

Choć zagadnienie kompleksowego zarządzania magazynem to dość złożony problem, wskazanie zasadniczych celów w tym przypadku wydaje się dużo łatwiejszym wyzwaniem. Te bowiem, mimo różnorodności poszczególnych procesów optymalizacyjnych, spotykają się w jednym punkcie. Podstawowe zadania gospodarki magazynowej sprowadzają się do stworzenia i utrzymania odpowiednich warunków, które będą umożliwiać ciągłą eliminację powstałych błędów i opóźnień, nieustanne zwiększanie wydajności poszczególnych procesów magazynowych i wreszcie ograniczanie kosztów, które mogłyby zagrażać konkurencyjności danego przedsiębiorstwa.

Co rzutuje na wydajność zarządzania magazynem?

W przypadku każdego przedsiębiorstwa to czynnik finansowy z reguły ma największe znaczenie w kwestii wydajności gospodarki magazynowej. Równie istotna będzie jednak skrupulatna organizacja działań na każdej płaszczyźnie. Skala działalności firmy, jej charakter czy indywidualny plan rozwoju będą miały oczywiście znaczny wpływ na finalny kształt omawianych procesów, trudno więc mówić tu o uniwersalnych zasadach. Możemy jednak wyróżnić aspekty, których optymalizacja z pewnością wpłynie na wydajność gospodarki magazynowej w każdej firmie.

system_do_ zarzadzania_magazynem

Spośród czynników wymienionych powyżej warto wyróżnić kompletację zamówień, kontrolę stanu magazynowego oraz system zarządzania magazynem. Statystycznie dwa pierwsze procesy generują w firmie najwięcej kosztów, są także najbardziej czasochłonne. Dlatego też ograniczenie występujących tu błędów będzie miało znaczny wpływ na redukcję kosztów. Ponadto kontrolowanie stanów magazynowych jest bardzo dokładnie połączone z pozostałymi procesami. I wreszcie – trudno wyobrazić sobie sprawną i wydajną pracę całokształtu procesów logistycznych bez odpowiedniego schematu przesyłania danych i odgórnego zarządzania. Dobrze dobrany system zarządzania magazynem (ang. warehouse management system) to w tym przypadku czynnik kluczowy – umożliwi skuteczne sterowanie przepływem towarów.

Dopasowanie do potrzeb rynku

Warto pamiętać o tym, że nawet najlepszy dla danego przedsiębiorstwa, raz wdrożony system wymaga ciągłej weryfikacji i aktualizowania go pod kątem zmieniających się warunków zewnętrznych. Nad analizą efektywności gospodarki magazynowej w każdej firmie można oczywiście pracować samodzielnie, w wielu przypadkach jednak konieczne może okazać się zamówienie usługi profesjonalnego audytu magazynu. W ten sposób uzyskamy obiektywny i przejrzysty obraz skuteczności procesów logistycznych. To z kolei idealna podstawa do zaimplementowania odpowiednich zmian, które doprowadzą nas do zoptymalizowania działania całokształtu gospodarki magazynowej – działania, które powinno współcześnie stanowić priorytet każdego przedsiębiorstwa z branży dystrybucyjnej.

Poszukujesz odpowiednich maszyn do prowadzenia swojego przedsiębiorstwa? Zobacz wózki widłowe do zakupu lub na wynajem w ofercie Movincar!  


Zobacz podobne

Rodzaje zabezpieczeń w wózkach widłowych

Rodzaje zabezpieczeń w wózkach widłowych

Użytkowanie widlaka w niektórych okolicznościach może być niebezpieczne. Za sprawą rozmaitych zabezpieczeń w wózku widłowym ryzyko wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia operatora jest jednak zredukowane do absolutnego minimum. I dodajmy, że nie chodzi nam tutaj o zabezpieczenie w postaci kasku na głowie operatora czy odblaskowej kamizelki – choć te środki ochrony indywidualnej są równie istotne dla bezpieczeństwa operatora co elektryczne czy hydrauliczne zabezpieczenia maszyny. Przed wami kilka słów o podstawowych rodzajach zabezpieczeń wózka widłowego, które chronią operatora podczas jego codziennej pracy, jak również osoby postronne.powrót do listy

664 984 156