Obowiązki operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy
Praca operatora widlaka wymaga nie tylko konkretnych umiejętności technicznych, ale także uważności i sumienności w kontrolowaniu pracy maszyny. Tę bowiem należy sprawdzać regularnie – poza wykonywaniem cyklicznych prac serwisowych – zarówno przed rozpoczęciem pracy, jak i w jej trakcie oraz po każdej zakończonej zmianie. Obowiązki operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy wydają się tutaj jednak najbardziej znaczące. O jakich praktykach mowa?
Czemu ma służyć sprawdzenie widlaka przed pracą?
Zarówno operatorom, jak i przełożonym zawsze zależy, żeby praca przy użyciu wózka widłowego była skuteczna i jak najbardziej efektywna. Każdorazowe sprawdzanie poszczególnych układów maszyny ma więc na celu przygotowanie pojazdu na kilka lub kilkanaście godzin użytkowania i upewnienie się, że będzie on działał poprawnie, a więc i najbardziej wydajnie przez cały czas trwania zmiany. Przede wszystkim jednak praca przy użyciu wózka widłowego musi być bezpieczna – dla samego operatora oraz osób postronnych. Obowiązki operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy sprowadzają się więc głównie do zminimalizowania ryzyka wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia.
Obowiązki przed rozpoczęciem pracy – od czego zacząć?
Podobnie jak w przypadku przygotowania samochodu do kilku- lub kilkunastogodzinnej trasy, wózek widłowy musi zostać przez operatora odpowiednio sprawdzony przed rozpoczęciem każdej zmiany. O ile w pierwszym przypadku kontroli z reguły dokonuje ten sam kierowca, o tyle widlak na przestrzeni tygodnia może mieć kilku lub nawet kilkunastu różnych operatorów. Dlatego też wszystkie informacje dotyczące stanu maszyny powinny znaleźć się w książce eksploatacji wózka widłowego, która przynależy do konkretnego pojazdu. Czynności poprzedzające rozpoczęcie pracy należy więc rozpocząć od sprawdzenia tego dokumentu i uwzględnienia ewentualnych uwag operatorów z poprzedniej zmiany. Następnie czas na kolejne kroki! Co obejmują obowiązki operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy?
Zadania operatora przed rozpoczęciem pracy krok po kroku
Przejście po kolei przez wymienione etapy inspekcji pozwoli operatorowi upewnić się, że wózek widłowy jest sprawny i gotowy do użytkowania. Uwagi dotyczące wykrytych nieprawidłowości należy od razu wpisać do książki eksploatacji wózka widłowego w celu poinformowania innych operatorów, a także serwisantów. Poważne usterki utrudniające lub zupełnie uniemożliwiające pracę muszą zostać zgłoszone przełożonemu.
- Wizualna ocena pojazdu
Rutynową inspekcję warto zacząć od wizualnej oceny stanu pojazdu. Dokładnie obejrzyj maszynę z zewnątrz w poszukiwaniu wgnieceń, pęknięć czy zarysowań. Oceń stan obudowy, ramy pojazdu, zwróć także uwagę na widły i maszt, wreszcie obejrzyj również fotel operatora i panel sterowania. - Inspekcja stanu opon
Jeszcze na etapie inspekcji wizualnej zwróć szczególną uwagę na ogumienie pojazdu. Istotne będą tutaj parametry takie jak głębokość bieżnika w oponach i jego zużycie (symetryczne lub asymetryczne) czy stan paska ostrzegawczego na oponie, który wyznacza jej maksymalne zużycie. - Kontrola układu kierowniczego i hamulcowego
Przetestuj działanie pedałów: gazu, hamulca oraz sprzęgła, a także stan układu kierowniczego. Jakakolwiek nieprawidłowość wykryta na tym etapie może uniemożliwić sprawne i bezpieczne przemieszczanie się pojazdem. Zajrzyj również pod podwozie pojazdu w poszukiwaniu wycieków! - Sprawdzenie mechanizmu podnoszenia
Czas na sprawdzenie najważniejszego z układów widlaka czyli mechanizmu podnoszenia. Ten powinien działać łagodnie, bez znacznych wstrząsów. Elementy takie jak maszt, karetka wideł czy same widły nie mogą być w żaden sposób odkształcone. - Kontrola i uzupełnienie płynów
Operator powinien sprawdzić również poziomy płynów w maszynie: chłodniczego, oleju silnikowego, gazu lub paliwa. Uzupełnienie ewentualnych braków przed rozpoczęciem pracy zapewni płynną pracę silnika, zminimalizuje ryzyko awarii i pozwoli uniknąć niepotrzebnych przerw w trakcie zmiany. - Sprawdzenie oświetlenia i klaksonu
Do obowiązków operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy należy także kontrola oświetlenia i przetestowanie działania klaksonu. Te elementy są kluczowe w kwestii bezpieczeństwa pracy na każdym magazynie, placu budowy czy hali produkcyjnej. Niekompletne oświetlenie czy niedziałający klakson to nie tylko dalece nieefektywna i niebezpieczna praca operatora, ale także brak możliwości ostrzeżenia postronnych pracowników na wypadek zagrożenia. - Kontrola stanu naładowania akumulatorów
Na koniec operator powinien również sprawdzić stan naładowania akumulatora i mocowanie klem. Tutaj nieprawidłowości mogą uniemożliwić uruchomienie pojazdu, powodować przerwy w jego pracy lub doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej.
Rutynowa kontrola narzędzi pracy
Powyższy zestaw rutynowych czynności powinien na stałe wpisać się w rytm dnia każdego użytkownika maszyny, któremu zależy na bezpiecznej i sprawnej pracy. Wózek widłowy to dla operatora jego podstawowe narzędzie – te z kolei warto regularnie sprawdzać pod kątem funkcjonalności i wydajności. Wszystkie obowiązki operatora wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy powinny zacząć się od sprawdzenia dziennika eksploatacji. Następnie z kolei praktyki te sprowadzają się do samodzielnej, starannej kontroli sprawności maszyny. Choć wszystkim w pracy zdarza się ulegać presji czasu, każdy operator maszyny powinien mieć świadomość, że ten cykl czynności przed rozpoczęciem pracy warto wykonywać bez pośpiechu i z pełnym skupieniem.
Zobacz podobne
Karetka wózka widłowego – co to jest i do czego służy?
Spośród wszystkich elementów, z których składa się każdy widlak, na szczególną uwagę zasługuje karetka wózka widłowego. Przy omawianiu tych pojazdów najczęściej wspomina się o maszcie, widłach czy napędzie maszyny. Tymczasem to właśnie karetka wózka widłowego odpowiada nie tylko za ruch towarów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo operatora. Do czego służy ten element konstrukcyjny, dlaczego jest tak istotny i wreszcie jak o niego dbać, by zapewnić długie życie maszynie i bezpieczeństwo pracy operatora?
Prace serwisowe przy wózku widłowym – jakie usługi możesz nam zlecić?
Praca przy użyciu maszyny, która jest sprawna i działa dokładnie tak, jak sobie tego zażyczymy, a więc której możemy być pewni – to czysta przyjemność. Problemy jednak pojawiają się w momencie, kiedy wózek widłowy zaczyna wykazywać rozmaite usterki. Profesjonalny i – co najważniejsze – zaufany serwis to w takiej sytuacji podstawa. W Movincar wiemy doskonale, jak istotną rolę w życiu każdego pojazdu odgrywa jego regularne serwisowanie. Jakie usługi możesz nam zlecić?
Książka eksploatacji wózka widłowego – czym jest i jak ją prowadzić?
W przypadku obsługi maszyn takich jak podnośnik czy wózek widłowy wyjątkowo istotna jest codzienna kontrola stanu technicznego pojazdu. Regularne sprawdzanie maszyny to jednak nie wszystko – równie ważne jest staranna dokumentacja. Książka eksploatacji wózka widłowego to rzecz, w którą powinien być wyposażony każdy pojazd tego rodzaju. To właśnie w nim znajdziemy bieżące informacje dotyczące stanu technicznego, przeglądów oraz awarii.
Jak uzyskać uprawnienia na wózki widłowe – najważniejsze wytyczne
Obsługa wózka widłowego nie należy do zadań trudnych, niemniej jednak wymaga odpowiedniego przygotowania teoretycznego oraz praktycznego. Jakie kroki trzeba podjąć, by zyskać uprawnienia na wózki widłowe? O tym poniżej. Kurs operatora wózków widłowych należy do bardzo przydatnych kwalifikacji, gdyż pozwala znaleźć zatrudnienie w wielu branżach, a także daje szansę na wyższe zarobki w stosunku do pracowników, którzy takich uprawnień UDT nie mają. Ponadto sam kurs nie należy do skomplikowanych i można bez problemu uzyskać odpowiednie umiejętności na drodze praktyki. Same wymagania dla kandydatów nie są wysokie, więc każdy może spróbować swoich sił. Koszt kursu również nie jest wysoki.