Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Przedłużki do widlaka – kiedy się sprawdzą?


W sytuacji, w której w magazynie pojawiają się niestandardowe towary wymagające transportu lub przechowania, może okazać się, że widły zamontowane w maszynie na co dzień nie wystarczają. Nowe widły, a tym bardziej osobna maszyna to nie jedyne możliwe wyjścia: najszybszym rozwiązaniem będzie tutaj zastosowanie przedłużek na widły. Jakie funkcje pełnią, jakie ich rodzaje wyróżniamy i wreszcie jak skutecznie dobrać przedłużki do widlaka?

Przedłużki do widlaka – co to jest?

Długość wideł wózka widłowego w zależności od modelu i przeznaczenia maszyny może wahać się między 800 a 3000 mm. Najczęściej jednak spotkamy się z widłami o długości 1200 mm, ponieważ taki rozmiar umożliwia pracę ze standardowymi paletami, na których magazynuje się towary. Co jednak, kiedy w grę wchodzą towary o większych i w dodatku mniej standardowych wymiarach, a standardowa długość wideł wózka widłowego przestaje wystarczać? Każdorazowa wymiana całych wideł to proces, który może zająć dłuższą chwilę – przypomnijmy, że same widły potrafią ważyć kilkaset, a nawet kilka tysięcy kilogramów! Z kolei korzystanie z najdłuższych wideł na co dzień będzie niewygodne, problematyczne w mniejszych przestrzeniach i wreszcie niebezpieczne dla osób postronnych.

Tymczasem przedłużki na widły wózka widłowego to bardzo prosty i skuteczny wynalazek, który umożliwia szybkie przedłużenie zasięgu wideł fabrycznie zamontowanych w wózku widłowym. Dzięki temu operator maszyny zwiększa zasięg pracy swojego pojazdu: po nałożeniu specjalnych nakładek może transportować i przetransportować towary o większych, niestandardowych rozmiarach, a następnie ściągnąć je w ciągu kilku minut i kontynuować pracę ze standardowymi widłami. Przedłużki na widły dostępne są w rozmaitych długościach, a także różnych rodzajach.

Rodzaje przedłużek do wideł

Poza różnymi długościami przedłużek do wideł, rozróżnia się również ich dwa podstawowe rodzaje – tutaj podział uwzględnia m.in. różnice w konstrukcji, wykonaniu czy montażu i inne parametry techniczne.

rodzaje_przedluzek_do_widlaka

Należy pamiętać o tym, że choć w teorii założenie tylko jednej przedłużki na połowę wideł jest możliwe, zdecydowanie odradza się takie rozwiązanie ze względów bezpieczeństwa. Ponadto warto zwrócić uwagę na ciężar samych przedłużek na widły – otóż w kontekście udźwigu wózka traktuje się je jako dodatkowy element, trzeba więc odliczyć ich wagę od maksymalnego udźwigu pojazdu.

Jak zamontować przedłużki na widły?

Montaż przedłużek na widły jest stosunkowo prosty i nie zajmuje dużo czasu, dzięki czemu stanowi doskonałe narzędzie obsługi niestandardowych towarów. By zamontować przedłużki do widlaka, najlepiej podnieść widły pojazdu na wysokość ok. 1 m, zaciągnąć hamulec ręczny i wyłączyć silnik, następnie nałożyć przedłużki na widły i zabezpieczyć przez zamocowanie sworzni. Podczas użytkowania koniecznie pamiętaj o tym, by nie podnosić towarów na samych końcach przedłużek widłowych.

Jak dobrać przedłużki do widlaka?

Długość przedłużek na widły powinna być przede wszystkim dobrana do specyfiki i rozmiarów najczęściej pojawiających się na magazynie nietypowych towarów. To jednak nie jedyne zalecenie: według najważniejszej zasady doboru przedłużek oryginalne widły nie mogą być mniejsze niż 60% długości przedłużki. Jeśli więc długość wideł wózka widłowego wynosi 1200 mm, długość przedłużek nie powinna przekraczać 2000 mm, z kolei jeśli dysponujemy widłami o długości 1600 mm, maksymalna długość przedłużek to 3000 mm. Co równie istotne, przedłużki nie powinny być zbyt luźne: zaleca się, by przekrój przedłużki był większy od przekroju wideł o ok. 1–2 cm.

W jakich wózkach można zastosować przedłużki na widły?

Przedłużki mogą być montowane na widły zdecydowanej większości wózków widłowych. Co bardzo ważne, niewskazane jest maskowanie uszkodzeń wideł przy ich użyciu – przedłużki służą jedynie zwiększeniu długości roboczej wideł wózka, a nie zakrywaniu oznak ich zużycia. Przedłużki na widły sprawdzą się więc w przypadku wózków widłowych czołowych, pojazdów wysokiego składowania, wózków widłowych bocznych i wielu innych, zarówno tych z napędem elektrycznym, jak i spalinowym. Wszystkie te pojazdy znajdziesz w ofercie firmy Movincar: proponujemy sprzedaż oraz wynajem długoterminowy maszyn. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji, skontaktuj się z nami.



  


powrót do listy

664 984 156