Biuro czynne: Pn-Pt 8:00-16:00 biuro@movincar.pl tel: 33 813 22 73
Autoryzowany Dealer: Manitou Mitsubishi Forklift Trucks Niftylift

Najczęściej wybierany osprzęt do wózków widłowych


Już w podstawowej wersji wózek widłowy jest wyjątkowo uniwersalnym narzędziem pracy. Bazowy szkielet maszyny stanowią chociażby jakościowy napęd, widły, maszt solidnej konstrukcji czy wreszcie karetka. Na finalne przeznaczenie pojazdu wpływa jednak również dodatkowy osprzęt do wózków widłowych. Każdy specjalny i nadobowiązkowy element widlaka dodaje mu funkcjonalności i zwiększa tym samym liczbę potencjalnych zastosowań. O jakim osprzęcie do wózków widłowych mowa?

Co umożliwia dodatkowy osprzęt do wózków widłowych?

Wózek widłowy z podstawowym wyposażeniem umożliwia przede wszystkim transport oraz podnoszenie ładunków, które najczęściej umieszczone są na paletach. Dla niektórych te funkcje okażą się w zupełności wystarczające. Wielu przedsiębiorców decyduje się jednak na zakup dodatkowego osprzętu wózków widłowych. Jaka może być ich motywacja?

  • zwiększenie funkcjonalności maszyny
  • wzrost stopnia uniwersalności wózka widłowego
  • potencjalne oszczędności na wynajmie lub zakupie innych maszyn
  • oszczędność czasu.

Jak w praktyce nadprogramowy osprzęt wózków widłowych rozszerzy funkcjonalność tego rodzaju maszyn? Łyżki i czerpaki umożliwią transport materiałów sypkich, wysięgniki podnoszenie towarów o nietypowych kształtach poprzez podwieszenie od góry, chwytaki zamiast wideł z kolei podnoszenie materiałów, które z różnych powodów nie mogą być transportowane na paletach. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu można więc przy użyciu jednej maszyny wykonywać zadania różnego rodzaju: wózek widłowy staje się tym samym jeszcze bardziej uniwersalnym pojazdem i często wynajem lub zakup innych maszyn nie jest już konieczny. Finalnie więc zaopatrzenie się w adekwatny do potrzeb firmy osprzęt wózków widłowych wygeneruje dodatkowy zysk.

osprzet_do_wozkow_widlowych

Jaki osprzęt wózka widłowego wybrać?

Poszczególne elementy dodatkowe warto dobierać indywidualnie – pod kątem charakteru ich użytkowania w danym przedsiębiorstwie. O ile w jednej firmie wózek widłowy oprócz transportu i podnoszenia standardowych towarów sprawdzi się w roli pługa wykorzystywanego na świeżym powietrzu, o tyle w innej może przydać się głównie pod dachem: do podnoszenia pracowników oraz transportu długich i ciężkich towarów. Jaki wybrać dodatkowy osprzęt wózków widłowych?

  • Łyżki i czerpaki

    Różnego rodzaju łyżki i czerpaki umożliwiają operatorowi sprawny transport materiałów sypkich jak chociażby piasek, żwir czy węgiel, a także płynnych jak np. błoto, beton czy woda. Przy wyborze tego elementu warto zwrócić uwagę na parametry takie jak masa, pojemność, a także wartość gęstości nasypowej wybranej łyżki. Poza szuflami, łyżkami chwytającymi, czerpakami zbierakowymi, kontenerami i nabierakami warto wspomnieć również o pługach – ich zastosowanie pozwala chwilowo zmienić wózek widłowy w kompaktowy spychacz, który może być wykorzystywany do odśnieżania, ale także sprzątania miejsca pracy.

  • Wysięgniki

    Zastosowanie wysięgników pozwoli na transport dużych, często długich i ciężkich towarów o nietypowych kształtach. Podstawowa różnica pomiędzy użyciem wysięgnika a standardowym podnoszeniem materiałów polega na sposobie zamocowania ładunku: niewymiarowy produkt może zostać podwieszony do ramienia wysięgnika. Ten rodzaj osprzętu wózków widłowych stosuje się często w różnego rodzaju zakładach przemysłowych i tartakach, ale także na placach budowy.

  • Chwytaki

    Kartony, beczki, bele siana, bloczki betonowe – te i wiele innych produktów z wielu względów muszą być transportowane pojedynczo, a nie na palecie. Świetnie sprawdzą się tutaj chwytaki zamontowane w miejsce tradycyjnych wideł wózka. Zwiększają one precyzję unoszenia ładunków i służą z reguły zawężeniu zakresu obowiązków danej maszyny do konkretnej specjalizacji.

  • Platformy robocze

    Wyposażenie wózka widłowego w platformę roboczą pozwoli z kolei na bezpieczne podnoszenie pracowników razem z materiałami dodatkowymi oraz sprzętem niezbędnym im do wykonania danego zadania na wysokości. Jeśli takowe w firmie zdarzają się okazjonalnie, wynajem lub zakup podnośnika okaże się zbędny, wystarczy dobór osprzętu wózka widłowego, jakim jest odpowiednia platforma robocza – wyposażona w antypoślizgową powierzchnię roboczą, siatkową ścianę zabezpieczającą pracownika czy też bramkę z zapadką sprężynową. Tutaj warto pamiętać, że platformy robocze jako dodatkowy osprzęt wózków widłowych zgodnie z przepisami mogą być wykorzystywane wyłącznie do zadań o charakterze incydentalnym i tymczasowym.

  • Osprzęt dodatkowy

    Poza wymieniowymi elementami jako osprzęt do wózków widłowych wykorzystuje się również rozmaite przedłużki do wideł (pełne lub puste), pozycjonery wideł, specjalistyczne myjki ciśnieniowe, wciągarki, obrotnice, paletyzery i wiele innych.

Wiele urządzeń w jednym!

Wyposażenie wózka widłowego w zróżnicowany osprzęt dodatkowy pozwoli przygotować maszynę do wykonywania różnych zadań i zyskać tym samym nowe możliwości w praktyce. Przeanalizuj najczęstsze sposoby użytkowania twojego wózka widłowego, zastanów się jak jeszcze możesz go wykorzystać i wypróbuj wybrany osprzęt wózków widłowych. Jeśli z kolei nie jesteś pewien, czego potrzebujesz, skontaktuj się z nami – doradcy Movincar z chęcią podpowiedzą ci, jak dodatkowo możesz wykorzystać swoją maszynę. Wózek widłowy zaopatrzony w dodatkowe elementy to już nie dwa, ale trzy, cztery, a nawet pięć urządzeń w jednym!



  


powrót do listy

664 984 156